Shën Mitri (Itali)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shën Mitër
Italisht : San Demetrio Corone
Komunë
noform
{{{Përshkrimi i pamjes}}}
Vendndodhja
Shën Mitër is located in Itali
Shën Mitër
Shën Mitër

Koordinatat: 39°34′0″V 16°22′0″L / 39.56667°V 16.36667°L / 39.56667; 16.36667

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Kalabria
Provinca Kozenca
Kryetari i komunës Cesare Marini
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 57 km2
Popullsia (2010) 3 693 banorë
Dendësia 64,79 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit shënmitrotë
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 87069
Shenjti mbrojtës Shën Mitri Dëshmori i Madh
Dita e shenjtit 26 tetor
Koordinatat 39° 34′ 0″ Veri

16° 22′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.sandemetriocorone.cs.it


Vendodhja e Komunës së Shën Mitrit në Provincën e Kozencës

Shën Mitër (italisht: San Demetrio Corone) është një qytet dhe komunë në Provincën e Kozencës së Rajonit të KalabrisëItali.

Shën Mitri ndodhet në një lartësi prej 521 m mbi nivelin e detit në kodrat që ngrihen mbi fushën e Sibarit në Greca Sila. Ai është ndër qendrat më të rëndësishme të komunitetit arbëresh, që ka ruajtur gjuhën, zakonet, kulturën, ritet fetare dhe identitetin etnik të tij. Ai është vendi i Kolegjit të Shën Adrianit (1794), një organizatë e rëndësishme fetare dhe kulturore për ruajtjen e ritit bizantin dhe traditat.

Në vend janë edhe disa shqiptarë, çë erdën gjatë emigracionit te fundit shqiptare.