Kolegji Shën Adriani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kolegji Arbëresh i Shën Adrianit në Shën Mitri Koronë (Kalabria, Italia)
Kisha e Shën Adrianit, ngjitur Kolegjit Arbëresh

Kolegji Arbëresh i Shën Adrianit (në italisht: Collegio Italo-Albanese di Sant'Adriano), quajtur një herë edhe "Seminari Grek" për shak të ritit "grek" (bizantin) i pranuar nga arbëreshëve, ishte qendër e rëndësishme arsimore e kulturore e Arbëreshëve të Italisë.[1] Vetëm në periudhën 1898 - 1919, mësimet në këtë institucion i kanë vijuar mbi 100 intelektualë shqiptarë.

1732 Papa Klementi XII, nën presionin e popullatave arbëreshe dhe pas hapjes së "Kolegjit Grek (Bizantinë)" në Romë, ngriti "Kolegjin Korsini" (Collegio Corsini) të Shën Benedhitit (San Benedetto Ullano) për arbëreshët e Kalabrisë, pastaj "Kolegji i Shën Adrianit" (Collegio di Sant'Adriano) lëvizur në Shën Mitri Koronë (1794).

Personalitete të shquara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Papa Jul Variboba (1725 – 1788)
Jeronim De Rada (1814 – 1903)
Anselmo Lorekio (1843 – 1924)
Zef Serembe (1844 – 1901)
Imzot Donati Oliverio (1956)

Mësimdhënës të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studentë të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fjalor enciklopedik shqiptar. Vëllimi II. ASHSH. Tiranë. 2008. fq. 1208. ISBN 978-99956-10-28-9
  2. ^ Luisa Azzinari: La cathedra di lingua e literatura Albanese a S. Demetrio Corone e gli insegnatinto che la ressero. "Shejzat" nr.7-8/1970 (dokumente), fq. 272.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjëra të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Portal/Livadhi