Kisha Bizantine Arbëreshe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Kisha katolike Italo-Greke, e njohur edhe si kisha katolike Italo-Arbëresh, është një kishë katolike me ritin bizantinë në veçanti të kishës Katolike. Anëtarët e saj janë të përqendruar në Sicili dhe në Italinë e jugut.

Histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Në sa pjesa të Italisë jugut një formë e gjuhës greke ruhet ende në veçanti afër Tarantos edhe Kalabrisë mbetjet e një situate që atëherë ishin të shtrire gjerësisht, posaçërisht në Sicili e cila ishte e gjithë Greke kurrë, në 831, Arabët filluan pushtimin e ishullit. Megjithatë, anëtarët Shqiptar e kishës gjurmojnë origjinat e tyre më saktë nga Shqiptarët që ikën nga pushtimet otomane, në veçanti pas vdekjes së Skënderbeut1468. Nuk i përkisnin të gjithë këta Shqiptar të ritit Bizantinë, meqenëse ata nga Shqipëria e veriut i përkisnin kryesisht ritit Latin.