Giorgio Demetrio Gallaro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Giorgio Demetrio Gallaro
Emri: Giorgio Demetrio
Mbiemri: Gallaro
Lindi më: 16 janar, 1948
Vendlindja: Pozzallo, Itali
Profesioni: Peshkop
Stema e Ipeshkvit Gallaro.

Giorgio Demetrio Gallaro, njohur edhe si Gjergji Dhimitër, (Pozzallo, 16 janar 1948) është një Peshkop italian, natyralizuar arbëresh, e Eparkisë së Horës e ArbëreshëvetKishës Bizantine Arbëreshe[1]Siçili, Itali.[2] Është pasuesi i Sotìr Ferraras.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Pozzallo[3]16 janar 1948, pas studimeve përgatitore për priftëri, 1972 ai u shugurua prift.

31 mars 2015[4] ai u emërua nga Papa Françesku në vendin e peshkopit të Eparkisë së Horës e Arbëreshëvet të Siçilisë. Merr bekimin ipeshkvore në Kryekishën e Shën Mitrit të Horës së Arbëreshëvet më 29 qershor 2015 nga peshkopi i Ungrës Donato Oliverio, bashkë-shenjtërim me peshkopin Demetrios Salachas dhe Nicholas James Samra.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "S.E. Mons. Giorgio Demetrio Gallaro". Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 7 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Don Giorgio Gallaro Nuovo vescovo di Piana degli Albanesi". Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 7 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Don Giorgio Gallaro è vescovo, Pozzallo in festa
  4. ^ "Nominato Vescovo dell'Eparchia di Piana degli Albanesi il Rev.do Giorgio Demetrio Gallaro". Arkivuar nga origjinali origjinali më 6 korrik 2015. Marrë më 7 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]