Giorgio Demetrio Gallaro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Giorgio Demetrio Gallaro
U lind në16 janar, 1948
Kombësiaitalian
ProfesioniPeshkop
Stema e Ipeshkvit Gjergji Dhimitër

Giorgio Demetrio Gallaro, njohur edhe si Gjergji Dhimitër (Pozzallo, 16 janar 1948), është një Peshkop italian natyralizuar arbëresh, e Eparkisë së Horës e ArbëreshëvetKishës Bizantine Arbëreshe[1]Siçili, Itali.[2] Është pasuesi i Sotìr Ferraras.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Pozzallo[3]16 janar 1948, pas studimeve përgatitore për priftëri, 1972 ai u shugurua prift.

31 mars 2015[4] ai u emërua nga Papa Françesku në vendin e peshkopit të Eparkisë së Horës e Arbëreshëvet të Siçilisë. Merr bekimin ipeshkvore në Kryekishën e Shën Mitrit të Horës së Arbëreshëvet më 29 qershor 2015 nga peshkopi i Ungrës Donato Oliverio, bashkë-shenjtërim me peshkopin Demetrios Salachas dhe Nicholas James Samra.

Më 25 shkurt 2020, Papa Françesku e emëroi sekretar të Kongregatës për Kishat Lindore dhe i dha titullin personal të kryepeshkopit, duke e emëruar administrator apostolik të Eparkisë së Horës e Arbëreshëvet.

Më 4 korrik 2020, Papa Françesku e emëron atë si konsulent në Këshillin Papnor për Promovimin e Unitetit të Krishterë.

Ai flet rrjedhshëm italisht dhe anglisht, ndërsa liturgjikisht përdor greqishten e vjetër dhe shqipen, sipas traditës së Kishës Greko-Katolike Italo-Shqiptare. Gjatë përgatitjes së tij për priftëri, ai studioi gramatikën e gjuhës letrare shqipe. Ai tashmë ka kryer detyrën në gjuhën arabe, sipas traditës së Kishës Greko-Katolike Melkite.

Nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 3 nëntor 2021, Presidenti i Republikës së Shqipërisë Ilir Meta, gjatë takimit institucional me komunitetin arbëresh i Sicilisë, i dha kryepeshkopit Giorgio Demetro Gallaro-t, administrator i Eparkisë së Horës e Arbëreshëvet/Piana degli Albanesi, titullin e lartë "Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut" në shenjë mirënjohjeje për Kishën Arbëreshe/Italo-Albanese, e cila ndodhet në Horën e Arbëreshëvet, në ruajtjen dhe transmetimin e ritit bizantin dhe të traditave kishtare në gjuhën shqipe.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "S.E. Mons. Giorgio Demetrio Gallaro" (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 7 prill 2015.
  2. ^ "Don Giorgio Gallaro Nuovo vescovo di Piana degli Albanesi" (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 7 prill 2015.
  3. ^ "Don Giorgio Gallaro è vescovo, Pozzallo in festa" (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2015. Marrë më 7 prill 2015.
  4. ^ "Nominato Vescovo dell'Eparchia di Piana degli Albanesi il Rev.do Giorgio Demetrio Gallaro" (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2015. Marrë më 7 prill 2015.

Shih edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]