Jump to content

Silva Kaputikyan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Silva Kaputikyan
Gjinitë letrareLyric poetry[1]
ÇmimeUSSR State Prize
Mesrop Mashtots Medal
Vite aktiv1933–2006

Silva Kaputikyan[a] (armenisht: About this soundՍիլվա Կապուտիկյան); 20 janar 1919 – 25 gusht 2006) ishte një poete dhe aktiviste politike armene. Një nga shkrimtarët më të njohur armen të shekullit të njëzetë,[3] ajo njihet si „poetja kryesore e Armenisë“ dhe „zonja e madhe e poezisë armene të shekullit të njëzetë“.[4] Edhe pse një anëtare e Partisë Komuniste, ajo ishte një avokate e dalluar e kauzave kombëtare armene.[5][6]

Koleksioni i saj i parë i poezive u botua në mesin e viteve 1940. Deri në vitet 1950 ajo kishte vendosur veten si një figurë e rëndësishme letrare në Armeninë Sovjetike. Përveç Armenisë ajo gjithashtu shkroi në rusisht dhe shumë nga veprat e saj u përkthyen në gjuhë të tjera. Në periudhën e mëvonshme sovjetike ajo shpesh trajtoi çështje politike dhe të tjera.

Prapavija dhe jeta e hershme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur si Sirvard Kaputikyan më 20 janar 1919 nga që ishin nga qyteti historikisht armen të Van (historikisht  Armenia Perëndimore, sot Turqi), ajo u rrit në Jerevan, kryeqytetin e Armenisë. Babai i saj, Barunak, ishte një anëtar i partisë nacionaliste Dashnaktsutyun dhe vdiq nga kolera tre muaj para lindjes së saj. Ajo u rrit nga nëna dhe gjyshja e saj.[7] Ajo studioi në Fakultetin Armen të Filologjisë[8] në Universitetin Shtetëror të Jerevanit nga viti 1936 dhe u diplomua në vitin 1941,[7] dhe më pas studioi në Institutin Gorky të Letërsisë Botërore të Akademisë Sovjetike të Shkencave nga viti 1949 deri në vitin 1950.[9][10] Ajo u bashkua me Partinë Komuniste të Bashkimit Sovjetik më 1945.[10][11]

Ajo bëri debutimin e saj letrar në fillim të viteve 1930 dhe botoi poezinë e saj të parë në vitin 1933.[6] Në vitin 1941 ajo u bë anëtare e Bashkimit të Shkrimtarëve të Armenisë.[12] Publikimi i saj i parë i madh, një koleksion poezish, u shfaq në vitin 1945. Dy tema kryesore të veprave të saj ishin identiteti kombëtar dhe poezia lirike.[1] Poema e saj e njohur, "Një fjalë për djalin tim", u bë një "varg standard në pohimin e identitetit kombëtar". Vargu i fundit shkon: "Shikoni, djali im, kudo që të jeni, / Kudo që të shkoni nën këtë hënë, / Edhe nëse harroni nënën tuaj, / Mos harroni gjuhën tuaj amtare".[2]

Vdekja dhe funerali

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Guri i varrit të Kaputikyan

Kaputikyan vdiq në një spital të Yerevan më 25 gusht 2006[13][14] gjatë një operacioni për një këmbë të thyer. Homazhi për të u mbajt në Teatrin e Operas të Jerevanit më 29 janar,[15] nga ku arkivoli i saj u dërgua në Komitas Pantheon prestigjioz, ku u vendos për pushim.[16] Presidenti Kocharyan nuk mori pjesë as në homazhe, e as në varrimin e saj.[17]

Kaputikjan u martua me poetin e njohur Hovhannes Shiraz. Djali i tyre i vetëm, Ara Shiraz (1941-2014), ishte një skulptor i shquar.[18] Sipas Vanand Shiraz, djalit të Shirazit nga një martesë e vonë, ata u ndanë sepse "prania e dy personaliteteve në një familje është e vështirë".[19] Shkrimtari dhe kritiku i artit, Levon Mutafyan shprehën një pikëpamje të ngjashme: "Hovhannes Shiraz dhe Silva Kaputikyan u divorcuan më vonë, sepse dukej sikur dy individët e fuqishëm nuk mund të jetonin së bashku, por Ara shërbeu si urë që i lidhi ata".[20]

Shënime

 1. ^ Gjithashtu shqiptohet si Sylva, Kaputikian ose Gaboudigian.

Citimet

 1. ^ a b c Bardakjian, Kevork B., red. (2000). "Silva Kaputikyan". A Reference Guide to Modern Armenian Literature, 1500-1920: With an Introductory History. Detroit: Wayne State University Press. fq. 228–9. ISBN 9780814327470. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b Panossian 2006, f. 338.
 3. ^ Editorial Board (2006). "Սիլվա Կապուտիկյան" [Silva Kaputikyan]. Patma-Banasirakan Handes (në armenisht) (2): 328–329. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2019. Marrë më 14 qershor 2018.
 4. ^ Panossian 2006, f. 337.
 5. ^ Pattie, Susan (2012). "Imagining Homelands: Poetics and Performance among Cypriot Armenians". përmbledhur nga Bryant, Rebecca; Papadakis, Yiannis (red.). Cyprus and the Politics of Memory: History, Community and Conflict. I.B.Tauris. fq. 163. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b Malkasian 1996, f. 49.
 7. ^ a b "Սիլվա Կապուտիկյան" [Silva Kaputikyan]. writers.am (në armenisht). 2012. Arkivuar nga origjinali më 2017-10-26.
 8. ^ "Faculty of Armenian Philology". ysu.am. Yerevan State University. Arkivuar nga origjinali më 2017-10-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Սիլվա Բարունակի Կապուտիկյան". sci.am (në armenisht). Armenian National Academy of Sciences.
 10. ^ a b Aristakesian, A. (1979). "Կապուտիկյան Սիլվա [Kaputikyan Silva]". Soviet Armenian Encyclopedia Volume 5 (në armenisht). fq. 268.
 11. ^ Grigorian, Ar. (1973). "Капутикян Сильва Барунаковна [Kaputikian Silva Barunakovna]". Great Soviet Encyclopedia 3rd edition Volume 11 (në rusisht).
 12. ^ ""ԱՄԵՆԱՅՆ ՀԱՅՈՑ ՍԻԼՎԱՅԻ" ծննդյան օրն է". panorama.am (në armenisht). 20 janar 2014. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2018. Marrë më 14 qershor 2018.
 13. ^ "Armenian Poetess Silva Kaputikian Passess Away". Armenpress. 25 gusht 2006. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 14. ^ "Поэтесса Сильва Капутикян будет похоронена в Пантеноне в парке им. Комитаса в Ереване" (në rusisht). REGNUM News Agency. 25 gusht 2006.
 15. ^ Santryan, Vanik (29 gusht 2006). "Վերջին հրաժեշտը Սիլվա Կապուտիկյանին" (në armenisht). Armenpress. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2017.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 16. ^ "Սիլվա Կապուտիկյան". hush.am (në armenisht).
 17. ^ "Խաչվածին մահ չկա". Aravot (në armenisht). 20 shkurt 2009. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2017.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 18. ^ "Armenian Sculptor Ara Shiraz Dies at 73". Asbarez. 18 mars 2014. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 19. ^ Trvants, Anush (21 maj 2014). "Վանանդ Շիրազը մանրամասներ է պատմում Շիրազի ընտանիքից". 168.am (në armenisht). 168hours. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2017. Սիլվա Կապուտիկյանի և Շիրազի բաժանման պատճառը, օրինակ, դա է եղել: Մի ընտանիքում երկու անհատականության ներկայություն դժվար է:CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 20. ^ Mutafyan, Levon (19 mars 2014). "The greats are leaving us...Ara Shiraz passed away". Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2014. Marrë më 14 qershor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)

Bibliografia

Për lexim të mëtejshëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]