Jump to content

Simo Häyhä

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Häyhä pasi iu dha pushka e nderit, modeli 28, më 17 shkurt 1940.

Simo Häyhä (Finlandisht: [ˈsimo ˈhæy̯hæ]; 17 dhjetor 1905 - 1 prill 2002), i referuar shpesh me pseudonimin e tij, Vdekja e Bardhë (Finlandisht: Valkoinen kuolema; Rusisht: Belaya smert), ishte një snajper ushtarak finlandezLuftën e Dytë Botërore gjatë Luftës së Dimrit 1939–1940 kundër Bashkimit Sovjetik. Ai përdori një M/28-30 të prodhimit finlandez (një variant i pushkës Mosin-Nagant) dhe një gjysmëmitraloz Suomi KP/-31. Ai besohet se ka vrarë mbi 500 ushtarë të armikut gjatë Luftës së Dimrit, numri më i madh i vrasjeve me snajper në çdo luftë të madhe. Për shkak të kësaj, ai shpesh konsiderohet si snajperi më vdekjeprurës i të gjitha kohërave.[1][2][3][4]

Häyhä vlerësoi në kujtimet e tij private të luftës se ai qëlloi rreth 500 ushtarë sovjetikë.[5][6] Kujtimet e titulluara Sotamuistoja (Kujtimet e luftës), u shkrua në vitin 1940, disa muaj pasi u plagos, dhe përshkruan përvojat e tij në Luftën e Dimrit nga 30 nëntori 1939 deri më 13 mars 1940. I fshehur për dekada, kujtimet u zbuluan në vitin 2017.[7]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rayment, Sean (30 prill 2006). "The long view". The Daily Telegraph. London. Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2022. Marrë më 30 mars 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Saarelainen, Taipo (15 nëntor 2016). "The White Death: History's Deadliest Sniper". Forces Network. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2018. Marrë më 21 shkurt 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Tapio A. M. Saarelainen (2006), Sankarikorpraali Simo Häyhä
  4. ^ Kivimäki, Petri (14 mars 2018). "Tutkijan kädet alkoivat vapista – maailmankuulun sotalegendan Simo Häyhän muistelmat löytyivät sattumalta". Yle.fi. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2018. Marrë më 14 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Kivimäki, Petri (14 mars 2018). "Tutkijan kädet alkoivat vapista – maailmankuulun sotalegendan Simo Häyhän muistelmat löytyivät sattumalta". Yle.fi. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2018. Marrë më 14 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Kauppinen, Kari (18 korrik 2017). "Sotasankari Simo Häyhän ennennäkemätön päiväkirja löytyi – 'Tässä on minun syntilistani'". Iltalehti (në finlandisht). Helsinki. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2018. Marrë më 18 korrik 2017.
  7. ^ Kivimäki, Petri (14 mars 2018). "Tutkijan kädet alkoivat vapista – maailmankuulun sotalegendan Simo Häyhän muistelmat löytyivät sattumalta". Yle.fi. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2018. Marrë më 14 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)