Sinj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sinj
Sign
—  Qytet  —
Sinj is located in Kroacia
Sinj
Sinj
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Split-Dalmacija
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43.7°0′0″V 16.64°0′0″L / 43.70000°V 16.64000°L / 43.70000; 16.64000 (Sinj)Koordinatat: 43.7°0′0″V 16.64°0′0″L / 43.70000°V 16.64000°L / 43.70000; 16.64000 (Sinj)
Popullsia 11.442 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Sinj (në Kroatisht Sign) është një qytet në zhupaninë Split-DalmacijaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 11442 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 11448 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 11468 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.05%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sinj – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Split-Dalmacija