Siropaionët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Siropaionët ( Greqishtja e Lashtë : Σιροπαίονες) ishin një fis i lashtë paonian që banonte në qytetin e lashtë të Siris ( Serres i sotëm) dhe fushën e Strymonit. Ata ishin një nga tetë fiset (Herodotus) ose dhjetë (Tukididi) e Paionisë. Ata ishin shtriheshin nga Bisaltae dhe Odomanti në jug, Sinthi në veri, Strymon në lindje, Maedi në perëndim dhe një zinxhir malor që i ndante ato nga Crestonia . Kryeqyteti i tyre ishte Siris ( Serres ). Ata u mundën nga gjenerali Persian Megabazus (486 pes). Ata u dëbuan nga PersianëtAzinë e Vogël, ku supozohet se kanë themeluar Serraepolis .

Toponimi Circipania konsiderohet se është i lidhur me emrin e këtij fisi. [1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hanswilhelm Haefs (2004). Ortsnamen und Ortsgeschichten in Schleswig-Holstein: zunebst dem reichhaltigen slawischen Ortsnamenmaterial und den dänischen Einflüssen auf Fehmarn und Lauenburg, Helgoland und Nordfriesland : woraus sich Anmerkungen zur Landesgeschichte ergeben. BoD – Books on Demand. fq. 188–. ISBN 978-3-8334-0509-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]