Senica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Sjenica)
Senica
Sjenica
Qytet
Pamje nga Sjenica
Pamje nga Sjenica
Popullsia
 • Gjithsej14 060
Emri i banorëveSenicas (Sanxhaklinjë, Sanxhakas)
{{{postal_code_type}}}
36310
TargatSJ
Faqja zyrtare[1]

'Senica (serbisht: Сјеница/Sjenica) është vendbanim në Rrafshnaltën e Peshterit, në verilindje të Sanxhakut të Pazarit të Ri.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Senica shtrihet në rrafshnaltë e Peshterit. Sipas etimologjisë popullore, si një vendbanim i një treve shumë të pasur me bar, i cili kositet tre herë në vit, dhe thahet e shndërrohet në sanë, për t'i ushqyer bagëtitë gjatë stinës së gjatë të dimrit. Ndërsa në etimologjinë serbe nga sěnь‘senka’-ka kuptimin e hijës .[1]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshimi I popullsisë gjat shek XIX

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teritori i komunës së Senicës ka një sipërfaqe prej 1059 km2 në një lartësi mbidetare prej 1000–1030 m. Shtrihet në fushëgropën e Sjenicës në anën e djathtë të lumit Uvac dhe paraqet qendrën blegtorale të Peshterit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të fundit komuna e Sjenicës ka pasur 35 000 banorë në 101 lokalitete. Boshnjakët[2] përbëjnë 84.9% e popullsisë.

viti nr. I popullsisë Grafiku
1948 3805
1953 4478
1961 5124
1971 8552
1981 11136
1991 14445
2002 13161

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sjenica u përmend për herë të parë në 1253 si një vend në rrugën e Dubrovnikut, ku tregtarët e Dubrovnikut ndaleshin dhe paguanin doganat. Për shkak të pozitës së saj gjeostrategjike dhe politike në shekullin e 19-të, Sjenica u konsiderua si një pikë shumë e rëndësishme, kështu që operacionet ushtarake u drejtuan drejt saj, siç ishte rasti në Kryengritjen e Parë Serbe të udhëhequr nga Karadjordje. Sipas të dhënave të vitit 1809, kryengritësit e Karadjordj qëndruan në Sjenica ku vranë 2,500 deri në 3,000 banorë vendas ( shqiptare e bosnjak).[3] [4]Sjenica ishte stacioni i tyre rrugor në rrugën për në Novi Pazar dhe Rogozna.

Në Luftën e Parë Ballkanike, ushtria serbe pushtoi Sjenicën më 10 tetor 1912. Që nga viti 1913, me Marrëveshjen e Bukureshtit, Sjenica, si dhe gjysma veriore e Sanxhakut, administrohet nga Serbia.

Në fund të Luftës së Dytë Botërore, partizanët psuan humbje në betejën e Sjenicës në fund të dhjetorit të vititi 1941, kur tentuan ta marrin Sjenicën.[5] Forcat e partizane -komuniste të Jugosllavisë hynë në Sjenica më 9 janar 1945.

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

External links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Emërtimet gjeografike apo toponimet në Sanxhak
  2. ^ Andrea Pieroni, Maria Elena Giusti, & Cassandra L. Quave (2011). "Cross-cultural ethnobiology in the Western Balkans: medical ethnobotany and ethnozoology among Albanians and Serbs in the Pešter Plateau, Sandžak, South-Western Serbia." Human Ecology. 39.(3): 335. "The current population of the Albanian villages is partly “bosniakicised”, since in the last two generations a number of Albanian males began to intermarry with (Muslim) Bosniak women of Pešter. This is one of the reasons why locals in Ugao were declared to be “Bosniaks” in the last census of 2002, or, in Boroštica, to be simply “Muslims”, and in both cases abandoning the previous ethnic label of “Albanians”, which these villages used in the census conducted during “Yugoslavian” times. A number of our informants confirmed that the self-attribution “Albanian” was purposely abandoned in order to avoid problems following the Yugoslav Wars and associated violent incursions of Serbian para-military forces in the area. The oldest generation of the villagers however are still fluent in a dialect of Ghegh Albanian, which appears to have been neglected by European linguists thus far. Additionally, the presence of an Albanian minority in this area has never been brought to the attention of international stakeholders by either the former Yugoslav or the current Serbian authorities."
  3. ^ https://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=41703
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2021. Marrë më 17 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  5. ^ I. Azizi, "Roli i Hasan Zvizdiqit në mbrojtje të Sjenicës nga partizanët në dhjetor të vititi 1941, Revista "Shenja" Shoqata kulturore VIZION M Shkup, nr. 123, Viti XI, korrik 2020. faqe 36-39