Skifteri kthetraverdhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Lesser Kestrel
Male and female Lesser Kestrels.jpg
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Aves
Rendi: Falconiformes
Familja: Falconidae
Gjinia: Falco
Speciet: F. naumanni
Emri binominal
Falco naumanni
Fleischer, 1818
Verdhë: zona e shtegtimitKaltërt: zona e dimërimitGjelbërt errët: banor gjithë vitit
Verdhë: zona e shtegtimit
Kaltërt: zona e dimërimit
Gjelbërt errët: banor gjithë vitit

Gjatësia[redakto | redakto tekstin burimor]

29-32 cm, krahët e hapur: 58-72 cm.

Përshkrimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Skifter i vogël, elegant. Është shumë i ngjashëm me skifterin kthetrazi (Falco tinnunculus) por dallon prej tij nga thirrja, bishti dhe krahët që janë më të shkurtër, koka dhe pjesa e sipërme e krahëve që janë në ngjyrë të kaltër në gri tek mashkulli, si dhe nga kraharori shpesh në ngjyrë të verdhë në të kuqërremtë të errët, dhe mbi të gjitha nga kthetrat që i ka të verdha.

Përhapja[redakto | redakto tekstin burimor]

Në rajon hasen kryesisht gjatë shtegtimit, në tufa të mëdha shpesh të përbëra nga 10-100 individë. Folezimi vërehet në raste sporadike, por individë të veçantë janë parë në rajon gjatë periudhës së folezimit.

Riprodhimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Shumohen në koloni, mbi ndërtesat e qyteteve, në shkëmbinj, rrëpira, rrënoja etj., zakonisht në ultësira. Folezon në qoshe të mbrojtura shkëmbinjsh ose në të çara ndërtesash.

Ushqimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Hanë insekte që i kapin në tokë si dhe në ajër me pikiata të lehta.

Zëri[redakto | redakto tekstin burimor]

Thirrje trerrokëshe qartësisht të dallueshme “çe-çe-çe”, të ngjashme me serinë e tingujve të skifterit kthetrazi, ndonëse më të shpejta dhe më cicëruese.