Skorta shqiptare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Skorta shqiptare
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Actinopterygii
Rendi: Cypriniformes
Familja: Cyprinidae
Gjinia: Pachychilon
Speciet: P. pictum
Emri binomial
Pachychilon pictum
(Heckel & Kner, 1858)

Skorta shqiptare, Pachychilon pictum është një nga disa llojet e peshqve në familjen Cyprinidae, i cili gjindet në Shqiperi, Francë, Greqi, Republika e Maqedonisë, dhe Serbia dhe Mali i Zi. Natyra e saj natyrore është lumi dhe uji i ëmbël liqeni. Është e kërcënuar nga humbja e habitatit.[1]

Emërtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

gjuhën shqipe njihet me këta emra: Skorta e zezë, skorti i zi, skorta shqiptare, larëza, karan, meruna, lasa.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]