Skyfall

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Skyfall (2012) është filmi i tridhjetë e dytë i prodhuar nga Eon Productions. Në këtë film aktron aktori Daniel Craig (shqip. Daniel Kreg) në rolin e Xhejms Bondit dhe Javier Bardem (shqip. Havier Bardem) si Raoul Silva, personazhi i keq në film. U shfaq nga Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) and Columbia Pictures.

Skyfall
230px
Viti 2012
Regjia Sam Mendes
Produksioni Michael G. Wilson
Barbara Broccoli
Skenari Ian Fleming (Personazhet)
Neal Purvis
Robert Wade
John Logan (Përmbajtja)
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Daniel Craig
Javier Bardem
Ralph Fiennes
Naomie Harris
Bérénice Lim Marlohe
Albert Finney
Judi Dench
Muzika Thomas Newman
Kinematografia Roger Deakins
Montazhi Stuart Baird
Kate Baird
Studioja kinematografike Eon Productions
Shpërndarë nga Metro-Goldwyn-Mayer
Columbia Pictures
Data e daljes në kinema 23 tetor 2012 (Londër, premiera)
26 tetor 2012 (Britani e Madhe)
9 nëntor 2012 (SHBA)
Kohëzgjatja 143 minuta
Shteti Britania e Madhe
SHBA
Gjuha Anglisht
Vlerësimi 1.109 miliardë $
Buxheti 150-200 milionë $
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga Quantum of Solace (2008)
Pasohet nga Spectre (2015)
[ Faqja zyrtare]
IMDb.Logo.png Skyfall
SkyfallAll Movie Guide