Ralph Fiennes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ralph Fiennes
Fiennes në kostum, duke ndenjur mbi tepih të kuq

Ralph Nathaniel Twisleton-Wykeham-Fiennes ( /rf fnz/;[2] lindur më 22 dhjetor 1962) është një aktor, producent filmi dhe regjisor anglez. Një përkthyes i Shekspirit, ai arriti së pari sukses në skenë në Teatrin Kombëtar Mbretëror.

Roli i Fiennes nga krimineli i luftës naziste, Amon Göth në Schindler's List (1993) i fitoi atij nominime për Çmimin Oscar për Aktorin më të Mirë Ndihmës dhe Çmimin Golden Globe për Aktorin më të Mirë Ndihmës, dhe ai fitoi Çmimin BAFTA për Aktorin më të mirë në një rol mbështetës. Performanca e tij si Count Almásy në The English Pacient (1996) i fitoi atij një nominim të dytë për çmimin Oscar, për Aktorin më të Mirë, si dhe nominime për BAFTA dhe Golden Globe.

Fiennes është shfaqur në shumë filma të njohur, përfshirë Quiz Show (1994), Ditët e çuditshme (1995), The End of the Affair (1999), Red Dragon (2002), Maid in Manhattan (2002), The Constant Gardener (2005 ), In Bruges (2008), The Reader (2008), Clash of the Titans (2010), Great Expectations (2012) dhe The Grand Budapest Hotel (2014). Ai bëri zërin e Rameses në The Prince of Egypt (1998), Lord Victor Quartermaine në Wallace & Gromit: The Curse i Were-Rabbit (2005) dhe Alfred Pennyworth në Lego Batman Movie (2017). Fiennes është i njohur edhe për rolet e tij në seri kryesore të filmit, siç është seria e filmit Harry Potter (2005–2011), në të cilën ai luajti antagonistin kryesor të serisë, Lord Fluronvdekja. Fiennes gjithashtu luajti në serinë James Bond, në të cilën ai ka luajtur Gareth Mallory / M, duke filluar me filmin e vitit 2012, Skyfall.

Në vitin 2011, Fiennes bëri debutimin e tij regjisorial me adaptimin e tij filmik të tragjedisë së Shekspirit Coriolanus, në të cilën ai gjithashtu luajti personazhin e titullit. Më 1995, ai fitoi një çmim Toni për të luajtur Princin Hamlet në Broadway. Që nga viti 1999, Fiennes ka shërbyer si një ambasador në UNICEF në Mbretërinë e Bashkuar. Fiennes është gjithashtu një bashkëpunëtor nderi i Shkollës së Filmit në Londër.[3] Për punën e tij pas kamerës, në vitin 2019 ai mori çmimin Stanislavsky.[4]

Jeta e hershme dhe familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fiennes lindi në Ipswich, Angli, më 22 dhjetor 1962. Ai është fëmija më i madh i Mark Fiennes (1933–2004), një fermer dhe fotograf, dhe Jennifer Lash (1938–1993), një shkrimtare.[5] Ai ka prejardhje angleze, irlandeze dhe skoceze.[6] Mbiemri i tij është me origjinë normane.[7] Për shkak se emri i tij është shqiptuar /reɪf/, nganjëherë shihet (gabimisht) e shqiptuar si Rafe ose Raiph.[8] Gjyshërit e tij ishin industrialisti Sir Maurice Fiennes (1907-1994) dhe Brigadieri Henry Alleyne Lash (1901-1975).

Fiennes është një kushëri i tetë i Charles, Princit të Uellsit,[9] dhe një kushëri i tretë i aventurierit Ranulph Fiennes dhe autorit William Fiennes.[10] Ai është më i madhi prej gjashtë fëmijëve. Vëlletërit e tij janë aktori Joseph Fiennes; Martha Fiennes, një regjisore (në filmin e saj Onegin, ai luajti rolin e titullit); Magnus Fiennes, një kompozitor; Sophie Fiennes, një regjisore; dhe Jacob Fiennes, një konservator. Vëllai i tij kujdestar, Michael Emery, është një arkeolog. Nipi i tij, Hero Fiennes-Tiffin, luajti Tom Ridllin, Lord Fluronvdekja i ri, në Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier.[11]

Familja Fiennes u zhvendos në Irlandë më 1973, duke jetuar në West Cork dhe County Kilkenny për disa vjet. Fiennes u arsimua në Kolegjin St Kieran për një vit, pastaj në Newtown School, një shkollë e pavarur Quaker në County Waterford. Ata u transferuan në Salisbury në Angli, ku Fiennes mbaroi shkollimin në Shkollën e Peshkopit Wordsworth. Ai vazhdoi të ndiqte pikturën në Kolegjin e Artit Chelsea para se të vendoste që aktrimi ishte pasioni i tij i vërtetë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fiennes u trajnua në Akademinë Mbretërore të Artit Dramatik midis 1983 dhe 1985. Ai filloi karrierën e tij në Teatrin e Hapur, Parkun e Regentit dhe gjithashtu në Teatrin Kombëtar përpara se të arrijë rëndësi në kompaninë Royal Shakespeare.[7] Fiennes filloi të punojë në ekran më 1990 dhe bëri debutimin e tij të filmit më 1992 si Heathcliff në Emily Brontë's Wuthering Heights përballë Juliette Binoche.

Shtypje dore të Fiennes nga 1996 në Sheshin Leicester, Londër
Fiennes takohet me gazetarë të rinj në Bishkek, Kirgistan, më 2003 gjatë vizitës së tij si ambasador i UNICEF në Mbretërinë e Bashkuar.

Fiennes portretizoi Lordin Fluronvdekje në filmin fantastik të vitit 2005 Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit. Ai u kthye në rolin për filmat e tjerë të serisë: Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit, dhe të dy Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë dhe Pjesa e Dytë. Në një intervistë për revistën Empire, Fiennes tha se aktrimi i tij për Fluronvdekjen ishte një "gjë instiktive, viscerale, fizike".[12]

Ralph Fiennes me Eddie dhe Gloria Minghella në Festivalin e Filmit Minghella 2011 në Isle of Wight, Angli

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fiennes (djathtas) dhe Liam Neeson në një koncert U2 në New York, 2005

Fiennes është një ambasador i UNICEF në Mbretërinë e Bashkuar dhe ka bërë punë në Indi, Kirgistan, Ugandë dhe Rumani.[13] Fiennes është gjithashtu një anëtar i bamirësisë kanadeze Artistët kundër racizmit.[14]

Më 7 shtator 2017, Fiennes iu dha shtetësia serbe. Çmuar për shkak të punës së tij në vend, vendimi u nënshkrua nga Kryeministrja serbe Ana Bërnabiq.[15]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Puna filmike e Ralph Fiennes
Viti Titulli Roli Shënime
1992 Emily Brontë's Wuthering Heights Heathcliff
1993 The Baby of Mâcon The Bishop's son
1993 Schindler's List Amon Göth BAFTA Award for Best Actor in a Supporting Role

Nominated—Academy Award for Best Supporting Actor

Nominated—Golden Globe Award for Best Supporting Actor – Motion Picture
1994 Quiz Show Charles Van Doren
1995 Strange Days Lenny Nero
1996 The English Patient Count László de Almássy Nominated—Academy Award for Best Actor

Nominated—BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role

Nominated—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama
1997 Oscar and Lucinda Oscar Hopkins
1998 The Avengers John Steed
1998 The Prince of Egypt Ramesses II Voice; Nominated—Annie Award for Voice Acting in a Feature Production
1999 Sunshine Ignatz Sonnenschein/Adam Sors/Ivan Sors
1999 Onegin Evgeny Onegin Also executive producer
1999 The End of the Affair Maurice Bendrix Nominated—BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role
1999 Seasons of Giving Narrator Voice; direct-to-video
2000 The Miracle Maker Jesus Christ Voice
2002 Spider Dennis "Spider" Cleg
2002 The Good Thief Tony Angel Uncredited
2002 Red Dragon Francis Dolarhyde
2002 Maid in Manhattan Christopher Marshall
2005 The Chumscrubber Mayor Michael Ebbs
2005 Chromophobia Stephen Tulloch
2005 The Constant Gardener Justin Quayle Nominated—BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role
2005 Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit Lord Victor Quartermaine Voice; Nominated—Annie Award for Voice Acting in a Feature Production
2005 The White Countess Todd Jackson
2005 Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit Lord Voldemort Nominated—MTV Movie Award for Best Villain
2006 Land of the Blind Joe
2007 Harry Potter Urdhri i Feniksit Lord Voldemort
2008 In Bruges Harry Waters Nominated—BIFA Award for Best Supporting Actor

2008 The Duchess William Cavendish, 5th Duke of Devonshire Nominated—Golden Globe Award for Best Supporting Actor – Motion Picture
2008 The Reader Older Michael Berg
2009 The Hurt Locker Contractor Team Leader Nominated—Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
2009 Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier Lord Voldemort Cameo
2010 Cemetery Junction Mr. Kendrick
2010 Clash of the Titans Hades
2010 Nanny McPhee and the Big Bang Lord Gray
2010 The Wildest Dream George Mallory
2010 Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë Lord Voldemort
2011 Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dytë Lord Voldemort Scream Award for Best Villain

Teen Choice Award for Choice Film Fight

Nominated—MTV Movie Award for Best Fight

Nominated—Saturn Award for Best Supporting Actor
2011 Coriolanus Coriolanus Also director and producer

Nominated—BAFTA Award for Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer
2012 Wrath of the Titans Hades
2012 Skyfall Gareth Mallory / M
2012 Great Expectations Magwitch
2013 The Invisible Woman Charles Dickens Also director
2014 The Grand Budapest Hotel Monsieur Gustave H. Nominated—BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role
2014 Two Women M.A. Rakitin
2015 A Bigger Splash Harry Hawkes
2015 Spectre Gareth Mallory / M
2016 Hail, Caesar! Laurence Laurentz
2016 Kubo and the Two Strings Moon King / Raiden Voice
2017 The Lego Batman Movie Alfred Pennyworth Voice
2017 Sea Sorrow Prospero
2018 The White Crow Pushkin Also director and producer
2018 Holmes & Watson Professor Moriarty/Jacob Musgrave
2019 Official Secrets Ben Emmerson
2019 The Lego Movie 2: The Second Part Alfred Pennyworth Voice
2020 Dolittle Barry Voice
2020 The King's Man Duke of Oxford Post-production
2020 No Time to Die Gareth Mallory / M Post-production
TBA The Dig Basil Brown Post-production
TBA The Forgiven Filming

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Ralph Fiennes". Front Row. 20 nëntor 2011. BBC Radio 4. Marrë më 18 janar 2014. {{cite episode}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Cagle, Jess (4 mars 1994). "It's Pronounced 'Rafe Fines'". Ew.com. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2013. Marrë më 7 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Richard Linklater, Ralph Fiennes, Kate Kinninmont Become Honorary Associates At Lfs Annual Show". London Film School. Marrë më 15 mars 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Screening of Ralph Fiennes' film The White Crow at Moscow International Film Festival". Getty Images. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2020. Marrë më 25 qershor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "It's Raiph actually". The Guardian. Retrieved 10 April 2008
 6. ^ "Ralph Fiennes Biography". filmreference. 2008. Marrë më 10 prill 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b James Lipton interview with Ralph Fiennes on Inside the Actors Studio
 8. ^ Cagle, Jess (4 mars 1994). "It's Pronounced 'Rafe Fines'". Ew.com. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2013. Marrë më 7 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Ralph Fiennes: His incarnations of evil – from sadistic Nazi officer to Voldemort – have made him one of Britain's most celebrated film actors". The Financial Times. 31 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Ranulph Fiennes: the chilling and thrilling truth about my family". The Telegraph. 17 tetor 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Coggan, Devan (14 nëntor 2016). "Eddie Redmayne Auditioned to Play Tom Riddle in 'Harry Potter'". EW.com (në anglisht). Marrë më 23 dhjetor 2018.
 12. ^ "Ralph Fiennes didn't receive Voldemort tips from J.K Rowling". List.co.uk. Marrë më 20 mars 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Ralph Fiennes, UNICEF UK Ambassador". UNICEF. Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2007. Marrë më 10 prill 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ “Artists Against Racism: Artists”. artistsagainstracism.org
 15. ^ Rudić, Filip (11 shtator 2017). "Actor Ralph Fiennes Receives Serbian Citizenship :: Balkan Insight". www.balkaninsight.com (në serbisht). Balkan Insight. Marrë më 11 shtator 2017.