Smashburger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Smashburger Master LLC
LlojiPrivat
Themeluar në2007; 17 vite më parë (2007)
Denver, Colorado, Shtetet e Bashkuara
ThemeluesitRick Schaden & Tom Ryan
Zyrat qendrore,
Zona e shërbimit
Bahraini
Kanada
Kosta Rika
Salvadori
Kuvajti
Panama
Arabia Saudite
Mbretëria e Bashkuar
Shtetet e Bashkuara
Njerëzit kyç
Tom Ryan CEO
ProdhimiHamburger, Sanduiç pule, Sallatë, Patate të skuqura, Koktej, Pije, lëngje
PrindiPartnerët e Kapitalit të Konsumatorit
Jollibee Foods Corporation (Jollibee Worldwide Pte Ltd. / Bee Good! Inc.) (40%)
Faqja e internetitsmashburger.com

Smashburger është një restorant burger amerikan me mbi 370 korporata dhe dyqane ekskluzive që operojnë në 37 shtete dhe 9  vende.Kompania u themelua në DenverKolorados në vitin 2007 nga Tom Ryan, Rick Schaden dhe firma e kapitalit privat, Consumer Capital Partners.[1] Smashburger ofron Hamburger, sanduiçe pule, sallatë, anët, dhe koktej. Restoranti është emëruar për teknikën e goditjes së një topi prej viçi terren në një skarë për të "tharë në lëngje".[2]

Smashburger

Menuja e Smashburger-it fokusohet kryesisht në burgerë, sanduiçe me pulë dhe sallata, me një shumëllojshmëri të mbushjeve dhe opsioneve. Restoranti shërben në burgjet e lokalizuara në secilin treg, bazuar në shije rajonale, si Qytetin e Vërtetë, Windy City, Cowboy me erëza dhe të tjerë.[3] Kompania gjithashtu ofron një shumëllojshmëri të palëve, duke përfshirë patate të skuqura, qepë të skuqura dhe turshi të skuqura, si dhe një burger me mente të zezë vegjetariane dhe Veggie Frites[4]. Desserts përfshijnë koktejdhe malts bërë me akullore Häagen-Dazs.[4]

Zinxhiri gjithashtu shërben alkool, duke ofruar birrë dhe verë. Restoranti u bashkua me Christian Moerlein Brewing Co. për të shërbyer mollë artizanale dhe birra që janë tregues për rajonin.[5]

Në tetor të vitit 2015, operatori i shërbimit të shpejtë me bazë në Filipine, Jollibee Foods Corporation njoftoi se kishte blerë një aksion 40 për qind në Smashburger në një marrëveshje që vlerësonte zinxhirin e burger në 335 milionë dollarë.[6]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Tom Ryan, Founder & Chief Concept Officer, Smashburger" Arkivuar 1 maj 2019 tek Wayback Machine. www.vbprofiles.com.
  2. ^ "Smashburger Puts the Spotlight on its Signature Smashing Technique in First Television Campaign" Arkivuar 28 janar 2016 tek Wayback Machine. Reuters. 2013-06-04.
  3. ^ "Smashburger Tour"Burger Weekly. Burger Weekly. June 12, 2013.
  4. ^ a b Bruce Horovitz (18 August 2013). "Smashburger wants to be 'Starbucks of burgers'"USA Today.Gannett Company.
  5. ^ "Smashburger pairs menu items with craft beers".nrn.com.
  6. ^ "Jollibee Acquires a 40% Stake in Smashburger".