Sonya Smith

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sonya Smith (emri i plotë Sonya Eleonora Smith Jacquet) ka lindur me 23 prill 1972Philadelphia, Pennsylvania, ShBA.

Është një aktore amerikane, por e njohur më shumë me rolet e saj në telenovela. Është vajza e aktores venezuelasve Ileana Jacquet dhe burrit të saj amerikan.

Sonya Smith në mënyrë sekrete u martua me aktorin meksikan Gabriel Porras (luajtën bashke në telenovelën Olvidarte Jamas) në shkurt të 2008. Tashme jetojnë bashkë në Miami, Florida.

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I Didn't Know Who I Was (2008) .... Michelle

"Tiempo final" .... Claudia (2007)

"Pecados ajenos" .... Elena Torres (1 episode, 2007)

Ladrón que roba a ladrón (2007) .... Veronica Valdez

La misma luna (2007) .... Mrs. Snyder

"Acorralada" .... Gaviota (2007)

Cyxork 7 (2006) .... Angela LaSalle

"Olvidarte jamás" .... Luisa / ... (2006)

"Milagros" .... Chachita Vargas / ... (2005)

"Mariú" (2000) TV series .... Coralia Lozada de Gálvez

"Destino de mujer" (1997) TV series .... Mariana Oropeza

"Guajira" (1996) TV series .... Sonia Arbeláez

"María Celeste" (1994) TV series .... Maria Celeste Paniagua

"Rosangelica" (1993) TV series .... Elisa Montero / ...

"Cara sucia" (1992) TV series .... Esterella Montenegro

"Desprecio, El" (1991)

Sueño en el abismo, Un (1991)

"Gardenia" (1990) TV series

Alondra (1989)

Cristal (1986)

Pacto de sangre (1985)