Sophie Scholl

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sophie scholl bust.JPG

Sophia Magdalena Scholl (9 maj 1921 – 22 shkurt 1943) ishte studente gjermane dhe aktiviste kundër nazistëve. Ajo ishte e bija e Magdalena (Müller) dhe Robert Scholl, kritikues ndaj nazistëve.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sophie filloi shkollën në moshën shtatë vjeçare. Në vitin 1932, Sophie filloi shkollën e mesme për vajza. Në moshën dymbëdhjetë vjeçare, ajo shkoi në Bund Deutscher Mädel (liga e vajzave gjermane), por entuziazmi i saj fillestar gradualisht i dha rrugën për kritika. Ajo kishte talent vizatimin. Poashtu interesimi i saj ishte në filozofi dhe teologji.

Në maj të vitit 1942, ajo u regjistrua në universtitetin e Mynihut si studente e biologjisë dhe e filozofisë. Vëllai i saj Hans, ishte duke studiuar mjekësi atje. Një grup i shokëve të Hansit, ishin të njohur për mendimet e tyre politike, ata fillimisht janë tërhequr së bashku nga një dashuri e përbashkët të artit, muzikës, letërsisë, filozofisë dhe teologjisë. Ata shpesh morën pjesë në koncerte, shfaqje, dhe ligjërata bashku.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Varri i Hans dhe Sophie Scholl në Perlacher Friedhof

Më 22 shkurt 1943, Scholl, vëllai i saj Hans, dhe miku i tyre Christoph Probst u shpallën fajtorë për tradhti dhe dënuar me vdekje. Johann Reichhart i'a preu kokat të gjithëve në burgun Stadelheim Mynih vetëm disa orë më vonë, në orën 17:00. Ekzekutimi ishte e mbikqyrur nga Walter Roemer, shefi zbatimit të gjykatës së rrethit Mynihut.