Sovjani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sovjan
Noimage.png
Popullsia
 • Gjithsej2.500

Sovjani është një fshat në Rrethin e KorçësShqipëri. Ndodhet ne pjesen qendrore te rrethit te Korces, me rrugen nacionale qe e ndan ne dy pjese. Sovjani eshte nje fshat i Shqiperise i cili ben pjese ne rrethin Korce dhe permblidhet nga bashkia Maliq.

Sovjani eshte nje fshat relativisht i vogel me nje popullim prej rreth 2000-2800 banoresh. Si shume fshatra te tjere shqipetare sovjani vuan nga problemi i largimit te popullsise. Rreth 60% e popullsise eshte mbi moshen 45 vjecare.

Sovjani ka nje shkolle 9 vjecare "Nevruz Vila" ne te cilen studiojne te gjithe femijet e sovjanit por gjithashtu dhe femije nga fshatra fqinje.

Nga pikpamja gjeografike sovjani ndodhet ne rajonin e njojtur si Fushgropa e Korces. Ne pjesen perëndimore kufizohet nga kodra dhe male. Kurse ne kurse ne pjeset veriore, jugore dhe lindore shtrihen fusha te gjera te perdorura per qellime buqesore.

Sovjani ndonse duket si nje fshat i thjeshte, ai ka nje histori qe i ka rrenjet qe ne epokat e gurit deri ne ditet e sotme. Ne kete fshat ne vitet 1970 jane kryer germime arkeologjike te cilat kane zbuluar disa vendbanime te epokes se neolitit gjithashtu ai permendet dhe ne mesjete. [1]

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky fshat nuk eshte nje pike e rendesishme politike dhe perfaqesuesi i tij politik eshte "Kryeplaku" i cili zgjidhet me vote te fshehte nga njerzit. Nga ana e administrimit politik sovjani eshte i lidhur me komunen e fshatit pirg dhe me bashkine e Qytetit Maliq. Ndersa ne parlamet perfaqesohet nga deputeti i zgjedhur i zones.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndodhet rreth 16 km ne rrugen nacionale Pogradec - Korce, 4 kilometra nga qyteti i Maliqit. I perket krahines se Gores e cila eshte shpopulluar kohet e fundit per t'u vendosur ne fshatrat fushore. Sovjani eshte nje fshat kodrinor-fushor me nje pozite te mire gjeografike dhe me fushen e Korces qe gjendet poshte tij.

Ky fshat ndodhet ne rrethin Korce dhe ne baskine Maliq ndidhet i mbuluar nga male jo te larte dhe kodra ne pjesen perëndimore dhe nga fusha te shumeta ne ne veri-lindje. Ndahet ne dy pjese nga rruga nacionale Korce-Pogradec e cila kalon permes fshatit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sovjani eshte nje fshat me nje popullsi rreth 2500 banore, qe e ben nje prej fshatrave me te rendesishem te komunes Pirg.

Ky fshat ka nje popullsi prej rreth 2400-2800 banoresh te cilet kryesisht me shume ae 60% jane mbi moshen 45 vjecare. Ky fshat vuan nga largimi i popullsise sepse te rinjte mendojne se ata nuk mund ta shohin te ardhmen e tyre duke jetuar ne vendlindje. Prandaj ata zgjedhin te largohen.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e fshatit Sovjan eshte e hershme. Germimet arkeologjike kane bere te mundur zbulimin e vendbanimeve te vjetra ilire me nje histori 2000 vjecare. Ne Sovjan eshte germuar nje grope shume e rendesishme ne te cilen jane getur ene lodra qeramike por jane gjetur dhe eshtrat e nje greatest.

Ky fshat ka nje prejardhje shume te hershme e cila daton me shume se 2000-2500 vjet. Por ky fshat eshte permendur gjithashtu ne epokat e mesjetes gjate kohes qe shqiperia ishte nen drejtimin e Skenderbeut. Kjo hipoteze mbeshtetet dhe me shume nga grmimet arkiologjike te zhvilluara ne nje vend rreth 1 kilometer ne dalje te fshatit. Ne te cilin jan germuar sende qe perdoreshin nga banoret si poça balte dhe arme prej materialesh primitive por gjithashtu dhe themele banesash prej te cilave kane mbetur vetem disa pjese te themeleve prej druri. Ne ditet e sotme kjo zone eshte mbushur serisht me dhé. Nese do te shkonit ta vizitonit sot do te gjeni nje pjese fushe ne te cilen jane te ndaluara germimet e pa autorizuara.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Buqesia eshte dega kryesore e ekonomise se familjeve te fshatit e cila puneson rreth 65%-70% te popullsise. Kulturat kryesore Te mbjella ne te jane : Misri, gruri, qepa, patatja, fasulja etj. Gjithashtu shume e zhvilluar eshte Blektoria e cila dallohet kryesisht per rritjen e thundrakeve kryesisht delet.


  1. ^ Gjithsej2.500, SovjanPopullsia •. "Wikiwand - Sovjani". Wikiwand. Marrë më 2024-01-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)