Dallime mes rishikimeve të "Nikita Hrushçov"

Jump to navigation Jump to search
17 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Nikita Khruchchev Colour.jpg|thumb|right|300px]]
'''Nikita Sergejeviq Hrushçov''' ( [[gjuha ruse|rusisht]] Ники́та Серге́евич Хрущёв), u lind në Kalinovk më 17 prill [[1894]]., vdiq në [[Moskë]] më 11 shtator [[1971]]), ishte politikan rus, kryetar i BRSS. Pas vdekjes së [[Joseph Stalin|Stalinitt]] ka qenë kryetar i partisë, ndërsa e pasoi Malenkovin në postin e kryetarit të [[BRSS]].
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
== Biografia ==
 
Ai u be si nje shërbtor i [[Stalinit]] spse ai kishte marr postin duke eliminuar disa nga armiqet e [[Stalinit]] kur ne Marisin e vitit 1953 kur Stalini vdiq Hrushovi duke Eleminualr rivalin e tij per postin [[Lavrentij Beria]] ariti të Behej Kryetar i Bashkimit Sovjeti po ashtu dhe Kryetar i Partisë Komuniste ai udhoqi Bashkim Sovjetik 11 vite.
 
==Vdekja==
 
== Lidhje të jashtme ==
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve