Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Aleksandër Obrenoviqi"

v
Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor)
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Bot: Migrating 27 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q297547 (translate me))
v (Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor))
{{Pp}}
 
'''Aleksandër Obrenoviqi''' ([[14 Gushtgusht|14 gusht]] [[1876]] në [[Beogradi]] - [[10 Qershorqershor|10]]/[[11 Qershorqershor|11 qershor]] [[1903]]) - Mret i [[Serbia|Serbis]]ë nga [[1889]], vetëqeverisës nga [[1893]], djali i Mretit Milan.
 
I dobët për veprim dhe i afërt me politikat politikat [[Austria|austriake]], kjo dhe martesa e tij me Draga Mashin-in ishte arsyet për një ''betim zyrtarë'' të [[Doktrina e shenjtë serbe|Doktrinës së shenjt serbe]] kundër tij, doktrinë e cila edhe i vrau që të dy.