Ndryshimi mes inspektimeve të "Nikmarashi"

Jump to navigation Jump to search
464 bytes removed ,  5 vjet më parë
U kthye versioni 1530467 i bërë nga 94.102.235.227 (diskutimet)
(Kam vendosur informacion më të detajuar rreth fshatit.)
(U kthye versioni 1530467 i bërë nga 94.102.235.227 (diskutimet))
{{Infobox MNE fshat| height="200"
'''Nikmarashi''' është një vendbanim në Triesh, Malesi (pjesa nën Mal te Zi). Fshati ka 13 banorë sipas rregjistrimit të popullsisë në vitin 2003 të gjithë të kombësisë shqiptare . Emri Nikmarash rrjedh nga kryetari i parë i fshatit Nik Marashi.
| foto=[[Figura:noimage.png|140px]]
| emri= Nikmarash
| komuna= Podgoricë
| krahina= Triesh
| banor= 13
| posta=
| telefoni=
| lartësia=872 metra
| gjerësia=42° 26' 31 Veri
| gjatësia=19° 26' 10 Lindje
| web=
}}
'''Nikmarash''', ''([[gjuha malazeze|malazezisht]]: Никмараш/Nikmaraš)'' është vendbanim në Komunën e [[Podgorica|Podgoricës]] në [[Mali i Zi|Mal të Zi]].
 
==Gjeografi==
Nikmarashi ndodhet në lindje të kryeqytetit malazez Podgoricës. Ai është një nga gjashtë fshatrat e Trijeshit, së bashku me Muzheçkun, Stjepohin, Bëkajt, Delajt dhe Budzen.
 
==HistoriaDemografi==
Ky vendbanim krejtësisht është i banuar nga popullata Shqiptare. Nga 80 banor sa kishte në vitin 1948, ka rënë në 13 në vitin 2003.
Në të shkuarën Nikmarashi ishte më i madhi i të gjithë fshatrave të Trijeshit, por sot thuhet se në vënd të parë pernga madhësia qendron Stjepohi (e njohur gjithashtu edhe si qëndra fisnore). Sipas të dhënave historike në mesin e shekullit të 19-të në fshat banonin rreth 70 familje, dhe nga banoret vëndas fshati gjithashtu quhej edhe si "Shkodra e vogël" duke e krahasuar me qytetin Shkodrës si pasojë e madhësisë se tij.
 
==Lidhje të jashtme ==
Nik Marashi kishte tre djem Lul Nikën, Cac Nikën dhe Mark Nikën, të cilët sot kanë lënë shume pasardhës, që sot janë të ndarë në bazë të mbiemrave që mbartin, shumica e të cilëve janë shperngulur nga fshati dukë kerkuar një jetë më të mirë në mërgim.
*[http://www.fallingrain.com/world/MJ/00/Nik_Maras.html vendndodhja]
 
*http://www.mapquest.com/maps/map.adp?latlongtype=decimal&latitude=42.4385&longitude=19.435&zoom=8
==Mbiemrat ==
*Arapaj
*Cacaj
*Gjeloshaj
*Gjonaj
*Gjurashaj
*Margilaj
 
{{gjeo-cung}}

Menyja e navigimit