Dallime mes rishikimeve të "Solstiku"

Jump to navigation Jump to search
1.217 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Rejected the last text change (by THOTI fliste shqip) and restored revision 1320446 by Addbot)
No edit summary
'''Diellndalimi dimëror''' ndodh në [[Hemisfera e jugut|gjysmëlëmshin jugor]], më [[21 dhjetor]], apo 22 (21 apo 22 qershor) në [[Hemisfera e veriut|gjysmëlëmshin verior]] të Tokës. Data e diellndalimit dimëror shënon edhe ditën më të shkurtër dhe natën më të gjatë të vitit. Dielli mbërrin pjerrësinë më të vogël dhe ndodhet në zenit në tropikun e Bricjapit. Edhe diellndalimi i dimrit ka qenë me qindra vjet me radhë shenjë festimesh të ndryshme dimërore, p.sh. [[Saturnalia]] në Romën e lashtë, [[Kvanza]] për disa popuj afrikanë, si edhe [[Krishtlindja]] ndër të krishterët.
 
Diellndalimi sëbashkusë bashku me [[Baraznata|baraznatën]] lidhen me përcaktimin e [[Stina|stinëve]] të vitit.
 
{|class="wikitable" style="float:left;font-size:85%"
! colspan=3 | Datat e solsticëve ([[Koha Universale Koordinative|Koha botërore]])
|-
! Viti
! Solstici i verës
! Solstici i dimrit
|-
!2000
|21 Qershor 01:48
|21 Dhjetor 13:37
|-
!2001
|21 Qershor 07:38
|21 Dhjetor 19:21
|-
!2002
|21 Qershor 13:24
|22 Dhjetor 01:14
|-
!2003
|21 Qershor 19:10
|22 Dhjetor 07:04
|-
!2004
|21 Qershor 00:57
|21 Dhjetor 12:42
|-
!2005
|21 Qershor 06:46
|21 Dhjetor 18:35
|-
!2006
|21 Qershor 12:26
|22 Dhjetor 00:22
|-
!2007
|21 Qershor 18:06
|22 Dhjetor 06:08
|-
!2008
|20 Qershor 23:59
|21 Dhjetor 12:04
|-
!2009
|21 Qershor 05:45
|21 Dhjetor 17:47
|-
!2010
|21 Qershor 11:28
|21 Dhjetor 23:38
|-
!2011
|21 Qershor 17:16
|22 Dhjetor 05:30
|-
!2012
|20 Qershor 23:09
|21 Dhjetor 11:11
|-
!2013
|21 Qershor 05:04
|21 Dhjetor 17:11
|-
!2014
|21 Qershor 10:51
|21 Dhjetor 23:03
|-bgcolor=gold
!2015
|21 Qershor 16:38
|22 Dhjetor 04:48
|-
!2016
|20 Qershor 22:34
|21 Dhjetor 10:44
|-
!2017
|21 Qershor 04:24
|21 Dhjetor 16:28
|-
!2018
|21 Qershor 10:07
|21 Dhjetor 22:22
|-
!2019
|21 Qershor 15:54
|22 Dhjetor 04:19
|-
!2020
|20 Qershor 21:43
|21 Dhjetor 10:02
|}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
==Shiko edhe==

Menyja e lëvizjeve