Dallime mes rishikimeve të "Ndershmëria"

Jump to navigation Jump to search
22 bytes added ,  15 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (robot Adding: pt:Honestidade)
vNo edit summary
'''Ndershmëria''' është cilësia njerzore e marrdhënies dhe veprimit me [[Çiltërsia|çiltërsi]], [[E vërteta|vërtetësi]] dhe [[Drejtësia|drejtësi]] në të gjitha pikëpamjet e jetës. Ndershmeria mund te pershkruhetpërshkruhet edhe si shmangia e [[Gënjeshtra|genjeshtresgënjeshtrës]], [[trillimi]]t dhe [[mashtrimi]]t. Ne krahasim me [[Vëtetësia|vertëtësinëvërtëtësinë]], emërtimi ndershmëri nënvizon mungesën e shtysave përfituese të gënjeshtrës dhe njëkohesisht lejueshmërialejueshmërinë e paparamenduar e çuarjes në [[Gabimi|gabim]], kjo do të thotë njeriu mund të mbesë i ndershëm, edhe nëse ai i tregon tjetrit të pavërtetën, të cilën ai e beson vetë.
 
Në pikëpamjen e [[EikaEtika|etikës]], ndershmëria zakonisht mendohet cilësi pozitive. Megjithese në jetën e përditshme shumica e njerezve i lejon vetvetes gënjeshtra të vogla, duke e menduar ndershmërine absolute si [[Naiviteti|naivitet]] ose madje marrëzi.
==Pikëpamjet perëndimore mbi ndershmërinë==
==Shiko edhe==

Menyja e lëvizjeve