Ndryshimi mes inspektimeve të "Nursultan"

Jump to navigation Jump to search
204 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
}}
 
'''Nursultan''' (ose '''Nur-Sultan''', [[Gjuha kazake|kazakisht]] ''Нұр-Сұлтан/Нур-Султан'') është kryeqyteti i [[Kazakistani|Kazakistanit]]. Prej vitit 1998 deri 2019 emri i qytetit isht '''Astana''' (shqip ''kryeqytet''). Më 20 mars 2019 qyteti mori emrin Nursultan për nder të presidentit të vjetër të Kazakistanit Nursultan Nazarbayev. Është qyteti më i madh në Kazakistan, popullsia është 1.078.362 banorë (2019) dhe ka një sipërfaqe prej 710 km². Gjendet në veri-lindje të Kazakistanit në prefekturën Akmola. Kryetar i Bashkisë së Nursultanit është Baqyt Sultanow.
 
==Si kryeqyteti i ri i Kazakistanit==

Menyja e navigimit