Ndryshimi mes inspektimeve të "Nursultan"

Jump to navigation Jump to search
239 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
}}
 
'''Nursultan''' (ose '''Nur-Sultan''', [[Gjuha kazake|kazakisht]] ''Нұр-Сұлтан/Нур-Султан''; historisht '''Astana''') është kryeqyteti i [[Kazakistani|Kazakistanit]]. Është qyteti më i madh në Kazakistan, popullsia është 1.078.362 banorë (2019) dhe ka një sipërfaqe prej 710 km². Gjendet në veri-lindje të Kazakistanit në prefekturën Akmola. Kryetar i Bashkisë së Nursultanit është Baqyt Sultanow.
 
== Emri ==
Prej vitit 1998 deri 2019 emri i qytetit isht ''Astana'' (shqip ''kryeqytet''). Më 20 mars 2019 qyteti mori emrin Nursultan për nder të presidentit të vjetër të Kazakistanit Nursultan Nazarbayev.
 
==Si kryeqyteti i ri i Kazakistanit==

Menyja e navigimit