Dallime mes rishikimeve të "Nursultan"

Jump to navigation Jump to search
3 bytes added ,  3 vjet më parë
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
==Sport==
AstanaNursultan ka një klub futbolli [[FC Astana]], cili luan në Premierligen kazake dhe ka fituar tre herë këtë ligë (2000, 2001, 2006). Ka një skuadër basketbolli, e quajtur Astana-Tigers, një skuadër ice-hockey e quajtur Barys Astana, e cila ka fituar ligën e ice-hockey të Kazakistanit në sezonin [[2004]]/[[2005]]. Ka edhe një skuadër të famshme çiklistësh e quajtur Team Astana dhe ka marr pjesë dy herë në "Tour de France" (2006, 2007).
 
==Transporti==

Menyja e lëvizjeve