Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Himni i Evropës"

përmisova nje gabim
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(përmisova nje gabim)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Që nga viti 1972, Himni Evropian është një pjesë nga preludi i ''Odës së Gëzimit'' të [[Friedrich Schiller]]it si dhe të simfonisë së 9-të të [[Ludwig van Beethoven|Bethovenit]] të vitit 1823.
Himni është përgatitur për raste zyrtare të dy organizatave (të tilla si nënshkrimi i marrëveshjes), dhe është një nga simbolet Evropës.<ref>{{cite web|url=http://europa.eu/abc/symbols/anthem/index_en.htm|title=Europa – The EU at a glance – The European Anthem|accessdate=2010-08-29|publisher=europa.eu| archiveurl= https://web.archive.org/web/20100815100314/http://europa.eu/abc/symbols/anthem/index_en.htm| archivedate= 15 August 2010 <!--DASHBot-->| deadurl= no}}</ref>
[[Herbert von Karajan]], një nga dirigjentët më të mëdhenj të shekullit të njëzetë, me kërkesën e [[Këshilli i Evropës|Këshillit të Evropës]] shkroi tre instrumentale: një për piano, një për instrumentet frymore dhe një për orkestër simfonike. Shpeshëherë krahas me intonimin e himnit këndohen edhe vargjet e [[Friedrich Schiller]]it
 
==Teksti origjinal (Gjermanisht)==
Anonymous user