Ndryshimi mes inspektimeve të "Ismail Vërlaci"

Jump to navigation Jump to search
653 bytes added ,  10 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Ismail Vërlaci''' (Korfuz, 15 korrik 1917 - Romë, 22 mars 1985) ka qenë ekonomist, figurë e mërgatës shqiptare antikomuniste, drejtues i Bllokut Kombëtar Indipendent. == Bio...)
 
'''Ismail Vërlaci''' ([[Korfuzi (qyteti)|Korfuz]], [[15 Korrik|15 korrik]] [[1917]] - [[Roma|Romë]], [[22 Mars|22 mars]] [[1985]]) ka qenë ekonomist, figurë e mërgatës shqiptare antikomuniste, drejtues i [[Blloku Kombëtar Indipendent|Bllokut Kombëtar Indipendent]].
 
== Biografia ==
U lind në Korfuz, ku familja dhe të afërmit e tij ishin vendosur nga zhvillimet politike në Shqipëri gjatë [[Lufta e Parë Botërore|Luftës së Parë Botërore]], i biri i [[Shefqet bej Vërlaci|Shefqet bej Vërlacit]] dhe Semiramis hanëmit të [[Ymer pashë Vrioni|Ymer pashë Vrionit]].<ref>{{Cite book|title=[[Lebenserinnerungen]]|last=Vlora|first=Eqrem bej|publisher=IDK|year=2003|isbn=99927-780-6-7|location=Tiranë|pages=596|authorlink=Eqrem bej Vlora|language=sq|trans-title=Kujtime 1885-1925|translator=[[Afrim Koçi]]}}</ref>
 
== Referime ==
{{Reflist|}}
 
[[Kategoria:Lindje 1917]]
Anonymous user

Menyja e navigimit