Dallime mes rishikimeve të "Mleti"

Jump to navigation Jump to search
30 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Mljet")
 
v
 
 
'''Mleti ('''{{Lang-la|Melita}}, {{Lang-it|Meleda}}) është [[ishulli]] më jugor dhe më i madh i [[Deti Adriatik|Adriatikut]] në rajonin [[Dalmacia]] të [[Kroacia|Kroacisë]]. Parku Kombëtar përfshin pjesën perëndimore të ishullit, Veliko jezero, Malo jezero, Soline Bay dhe një brez deti 500 m të gjerë nga kepi më i spikatur i Mletit që mbulon një sipërfaqe prej 54 km <sup>2</sup> . <ref name="Duplancic-Cala-Ujevic">
{{Cite journal|last=Duplančić Leder|first=Tea|last2=Ujević|first2=Tin|last3=Čala|first3=Mendi|date=June 2004|title=Coastline lengths and areas of islands in the Croatian part of the Adriatic Sea determined from the topographic maps at the scale of 1 : 25 000|url=https://hrcak.srce.hr/9636|format=PDF|journal=Geoadria|location=[[Zadar]]|volume=9|issue=1|pages=5–32|doi=10.15291/geoadria.127|access-date=19 November 2019|doi-access=free |language=en}}</ref> Pjesët qendrore të parkut janë Veliko Jezero me Ishullin e Shën Marisë, Malo Jezero dhe fshatrat Goveđari, Polače dhe Pomena .
 
== Referimet ==

Menyja e lëvizjeve