Dallime mes rishikimeve të "Justiniani I"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  10 muaj më parë
v (Reverted edits by 79.106.49.46 (talk) to last version by 185.200.215.166: unexplained content removal)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Edhe pse karakterin despotik e masave të tij është në kundërshtim me sensibilitetet moderne, ai ishte me të vërtetë një "baba pleqsh" e Kishës. Dy Codex dhe Novellae përmbajnë akte shumë në lidhje me donacionet, fondacionet, dhe administrimit të pronës kishtare, zgjedhore dhe të drejtat e peshkopë, priftërinj dhe Abbots; jetë murgërore, obligimet për banim të klerit, kryerjen e shërbimit hyjnor, juridiksionit peshkopal, etj Justiniani rindërtoi edhe Kisha e Hagia Sophia (e cila kushton £ 20000 e artë), [59] site origjinale që janë shkatërruar gjatë trazirave Nika. Hagia Sophia i ri, me faltoret e saj të shumta dhe tempujt, kube praruar tetëkëndësh, dhe mozaikë, u bë qendra dhe monumenti më i dukshëm i Ortodoksisë Lindore në Konstandinopojë.
 
=== marrëdhënietMarrëdhëniet fetare me Romën ===
Nga mesi i shekullit të pestë detyrat e tutje gjithnjë e më rëndë u përballën me të perandorëve të Lindjes në çështjet kishtare. Për një gjë, radikalët në të gjitha anët ndjerë veten vazhdimisht neveriten nga kredo miratuar nga Këshilli i Kalqedonisë për të mbrojtur doktrinën biblike të natyrës së Krishtit dhe të ngushtuar hendekun mes palëve dogmatik. Letrën e Papa Leo I të Flavian e Konstandinopojës është konsideruar gjerësisht në Lindjen si punë e djallit, në mënyrë që askush nuk kujdesej për të dëgjuar të Kishës së Romës. Perandorët, megjithatë, kishte një politikë e ruajtjes së unitetit në mes të Konstandinopojës dhe Romës, dhe kjo ka mbetur të jetë e mundur vetëm nëse ata nuk shmangie nga vija e përcaktuar në Chalcedon. Përveç kësaj, e fraksioneve në Lindjen e cila ishte bërë i nxitën dhe i pakënaqur për shkak të Chalcedon nevojshme dhe paqësimin e kufizuar. Ky problem doli edhe më të vështirë, sepse, në Lindje, e grupeve të kundërta tejkaluar mbështetësit e Chalcedon si në forcën numerike dhe në aftësinë intelektuale. Tension nga papajtueshmëria e dy qëllimeve u rrit: kushdo që zgjodhi Romë dhe Perëndimi duhet të heqë dorë nga Lindja, dhe anasjelltas.
 
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve