Justini I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Justin I
Tremissis i Perandorit Justin I
Tremissis-Justin I-sb0058.jpg
Perandor i Perandorisë Bizantine
ParaardhësPerandori Anastas I
PasardhësPerandori Justinian I
Mbretërimi518 – 1 gusht 527
Emri i plotë
Istok (në rini)
Flavius Iustinus
U lind2 shkurt 450
Bederiana, afër Shkupit (Shkup, Republika e Maqedonisë)
Vdiq1 gusht 527 (77 vjeç)
Eufemia

Justin I (Latin: [Flavius Iustinus Augustus] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)e: Flavius Iustinus Augustuse , në greqishten e lashtë greqishtja e lashtë: Ἰουστίνος; 2 shkurt 450 – 1 gusht 527) ishte perandor i Parandorisë Lindore Romake nga viti 518 në 527. Ai u ngrit në karrier nga radhët e ushtrisë dhe në fund u bë Perandor, pavarësisht faktit se ishte analfabet[1] dhe pothuajse rreth të 70-tave në kohën e kurorzimit. Mbretërimi i tij, ishte i rëndësishëm për vendosjen e Dinastisë Justiniane që përfshin nipin e tij Justinian I, i shquar për krijimin e ligjeve të cilat hoqën ndikimin e vjetër së patricëve romak.

Bashkëshortja e tij ishte Perandoresha Eufemi.

Në vitet e fundit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitet e fundit së mbretërimit të Justin kanë ndodhur edhe konfliktet/betejat midis Perandorisë, Ostrogotëve dhe  Persianëve. Në 526, Antioku u shkatërrua nga një tërmet, ndërsa shëndeti i Justinit filloi të bjerë dhe ai zyrtarisht emëroi Justiniani si bashkë-perandori, kurse më 1 prill 527 si pasardhësin i tij. Në 1 gusht të po atij viti, Justini vdiq dhe u pasua nga Justiniani.

Trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i Anazarbusit u riemërua Justinopolis në vitin 525, për nder të Justin I.[nevojitet citimi]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Lista e perandorëve Bizantin

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Chapman, H. John (1971). Studies on the Early Papacy. Kennikat Press, University of Michigan. fq. 210. ISBN 0-8046-1139-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Commons-inline