Dallime mes rishikimeve të "Gianluigi Donnarumma"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
|birth_date = {{Birth date and age|25|2|1999|df=y}}
|birth_place = [[Castellammare di Stabia]], [[Itali]]
|height = {{convert|1.96|m|ftin|abbr=on}}<ref>{{cite web|url=http://www.legaseriea.it/it/giocatori/gianluigi-donnarumma/TQGBW|title=Gianluigi Donnarumma|publisher=|lang=it}}</ref>
|position = [[Portieri|Portier]]
|currentclub = [[AParis Saint-Germain F.C. Milan|MilanParis Saint-Germain]]
|clubnumber = 9950
|youthyears1 = 2003–2013
|youthclubs1 = Club Napoli
|youthyears2 = 2013–2015
|youthclubs2 = [[A.C. Milan Primavera|Milan]]
|years1 = 2015–2015–2021
|clubs1 = [[A.C. Milan|Milan]]
|caps1 = 178215
|goals1 = -189227 <!-- PLEASE(!): When you're updating the stats such as the number of caps and goals be sure to also update the date in either "pcupdate" or "ntupdate" accordingly to avoid any confusion for future updates --> | goals1 = 0
| years2 = 2021–
| clubs2 = [[Paris Saint-Germain F.C.|Paris Saint-Germain]]
| caps2 = 0
| goals2 = 0
|| nationalyears1 = 2014
| nationalteam1 = [[Kombëtarja italiane U–15 e futbollit|Italia U–15]]
| nationalyears5 = 2016-
| nationalteam5 = [[Kombëtarja italiane e futbollit|Italia]]
| nationalcaps5 = 1733
| nationalgoals5 = -1015
|medaltemplates =
|club-update = 521 Qershorkorrik 20172021
|nationalteam-update = 1321 prillkorrik 20172021
| medaltemplates = {{MedalCountry|{{fb|ITA}}}}
}}
{{MedalSport|[[Futboll]]}}
{{MedalCompetition |[[UEFA Kampionati Evropian i Futbollit]]}}
{{Medal|W|[[UEFA Euro 2020|2020]]|}}
{{MedalCompetition |[[UEFA Kampionati Evropian Under-21]]}}
{{Medal|B|[[UEFA Kampionati Evropian Under-21 2017|2017]]|Ekipi U-21}}}}
 
'''Gianluigi Donnarumma''' (I lindur më 25 Shkurt 1999) është një lojtar italian i cili luan si [[Portieri|portier]] në [[SerieLigue A1]] per klubin [[AParis Saint-Germain F.C. Milan|MilanParis Saint-Germain]] dhe [[Kombëtarja italiane e futbollit|Kombëtaren italiane]].
 
Donnarumma filloi karrierën e tij me [[AC Milan]] në 2015, duke u bërë portieri i dytë më i ri ndonjëherë që debutoi në [[Serie A]], i moshës 16 vjeç dhe 242 ditë; ai menjëherë hyri në formacionin fillestar, duke fituar një reputacion si portieri i ri më premtues në botë në atë kohë. Në 2021, Donnarumma u transferua në Paris Saint-Germain me një transferim falas.
Është vëllai i [[Antonio Donnarumma|Antonio]]s, i cili ashte gjithashtu portier i Milanit.
 
Në nivel ndërkombëtar, Donnarumma theu rekordin si lojtari më i ri i Italisë U-21 që ka luajtur, në moshën 17 vjeç dhe 28 ditë në Mars 2016. Gjashtë muaj më vonë, ai bëri debutimin e tij për të moshuarit, duke u bërë portieri më i ri ndonjëherë për Italinë, në moshë 17 vjet e 189 ditë. Donnarumma përfaqësoi Italinë në [[UEFA Euro 2020]], duke ndihmuar skuadrën të fitojë turneun dhe duke fituar vetë çmimin Lojtari i Turneut.<ref name="UEFAEuro2020PotT">{{cite web |url=https://www.uefa.com/uefaeuro-2020/news/026b-12bbaca60278-20409c108613-1000--player-of-the-tournament-donnarumma/?iv=true |title=Gianluigi Donnarumma named EURO 2020 Player of the Tournament |publisher=UEFA.com |date=11 July 2021 |access-date=12 July 2021 |lang=en}}</ref>
 
==Trofe==

Menyja e lëvizjeve