Dallime mes rishikimeve të "Ndër-platformik"

Jump to navigation Jump to search
1.048 bytes added ,  13 vjet më parë
v
Shtova lidhjet me wiki ne gjuhet tjera
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(Faqe e re: Në informatikë, termi '''ndër-platformik''' (ose '''shumë-platformik''') shërben për t'iu referuar një softueri kompjuterik ose metodave dhe koncepteve kompjuterike që janë të i...)
 
v (Shtova lidhjet me wiki ne gjuhet tjera)
Në informatikë, termi '''ndër-platformik''' (ose '''shumë-platformik''') shërben për t'iu referuar një softueri kompjuterik ose metodave dhe koncepteve kompjuterike që janë të implementuara si dhe funksionojnë në platforma të shumta kompjuterike<ref>{{cite web | title = Java Look and Feel Design Guidelines | url = http://java.sun.com/products/jlf/ed1/dg/higq.htm | date= [[1999]] | accessdate= 2009-01-18 | publisher = [[Sun Microsystems| Sun Microsystems, Inc.]]}} - {{en}}</ref>. Softueri ndër-platformik mund të ndahet në dy lloje:
# Softueri i cili duhet ndërtuar ose përpiluar për secilen platformë që e përkrahë.
# Softueri i cili ekzekutohet dhe shfrytëzohet drejtë për së drejti në cilëndo platformë që e përkrahë, pa pasur nevojë për ndonjë përgatitje të veçantë.
{{ref}}
 
[[Category:gjuhëProgramimi programimikompjuterik]]
[[Category:Informatikë]]
 
[[ar:متعدد المنصات]]
[[ast:Multiplataforma]]
[[ca:Multiplataforma]]
[[cs:Multiplatformní software]]
[[da:Platformsuafhængighed]]
[[de:Plattformunabhängigkeit]]
[[en:Cross-platform]]
[[es:Multiplataforma]]
[[eo:Plursistema]]
[[eu:Plataforma-anitz]]
[[fa:چندسکویی]]
[[fr:Multiplate-forme]]
[[gl:Multiplataforma]]
[[ko:크로스 플랫폼]]
[[hr:Više-platformski]]
[[id:Antar-platform]]
[[it:Multipiattaforma]]
[[lv:Vairākplatformu programmatūra]]
[[hu:Platformfüggetlenség]]
[[nl:Multiplatform]]
[[ja:クロスプラットフォーム]]
[[no:Multiplattform]]
[[pl:Wieloplatformowość]]
[[pt:Multiplataforma]]
[[ro:Cross-platform]]
[[ru:Кроссплатформенное программное обеспечение]]
[[simple:Cross-platform]]
[[sk:Viacplatformový softvér]]
[[fi:Alustariippumattomuus]]
[[sv:Multiplattform]]
[[th:หลายระบบปฏิบัติการ]]
[[tr:Çoklu Platform Yazılımları]]
[[vi:Đa nền tảng]]
[[uk:Багатоплатформність]]
[[zh:跨平台]]
106

edits

Menyja e lëvizjeve