Spektri i frekuencave të transmetimit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Spektri i frekuencave të transmetimit do të thotë frekuencat që janë në dispozicion për caktimin e radio transmetuesve dhe transmetuesve televizivë për përdorim të tyre në pajtueshmëri me standardet e Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikacionit. Ai nuk përfshin frekuencat që i përdorin :[1]

  • a. bartësit e rëndomtë të telekomunikimit, për shembull, për të dhënat, për audio dhe video materiale, siç janë telefoni dhe pejxheri ; si dhe
  • b. transmetimet që nuk i përkasin opinionit të gjerë siç janë : policia, ushtria dhe kanalet e emergjencës.

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LIGJI PËR KOMISIONIN E PAVARUR TË MEDIAVE DHE TRANSMETIMIN Në amëzën assembly-kosova.org Archived 29 September 2007[Date mismatch] at the Wayback Machine.