Jump to content

Spies in Disguise

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Spies in Disguise
Regjia ngaTroy Quane
Nick Bruno
Bazuar nëPigeon: Impossible nga Lucas Martell
ProdhuesiPeter Chernin
Jenno Topping
Michael J. Travers
LuajnëWill Smith
Tom Holland
Rashida Jones
Ben Mendelsohn
Reba McEntire
Rachel Brosnahan
Karen Gillan
DJ Khaled
Masi Oka
MontazhiRandy Trager
Christopher Campbell[1]
MuzikaTheodore Shapiro[2]

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga20th Century Fox[5]
Data e publikimit
4 dhjetor 2019 (El Capitan Theatre)
25 dhjetor 2019 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
102 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti100 milion dollarë[6]
Fitimi171.6 milion dollarë[5]

Spies in Disguise është një film komedi spiun i animuar kompjuterik i vitit 2019 i prodhuar nga Blue Sky Studios dhe i shpërndarë nga 20th Century Fox. Filmi u frymëzua lirshëm nga filmi i shkurtër i animuar Pigeon: Impossible nga Lucas Martell. Filmi drejtohet nga Troy Quane dhe Nick Bruno nga me skenar të Brad Copeland dhe Lloyd Taylor. Komploti ndjek një agjent sekret i cili aksidentalisht shndërrohet në pëllumb nga një shkencëtar i ri inteligjent; të dy duhet të punojnë së bashku për të ndaluar një terrorist kibernetik që kërkon hakmarrje dhe ta kthejnë agjentin në formën e tij njerëzore.

Filmi u shfaq në El Capitan Theatre më 4 dhjetor 2019, dhe u shfaq teatralisht në Shtetet e Bashkuara më 25 dhjetor 2019 dhe mori vlerësime përgjithësisht pozitive nga kritikët, me lëvdata për animacionin, muzikën, humorin dhe shfaqjet vokale (veçanërisht Will Smith dhe Tom Holland). Ai fitoi 171.6 milion dollarë me një buxhet prej 100 milion dollarë.

Ishte filmi i fundit i lëshuar nga Blue Sky Studios para se të mbyllej më 10 prill 2021, si dhe filmi i fundit i animuar i lëshuar nën emrin 20th Century Fox.

Filmi iu kushtua kujtimit të Joe Kwong, i cili ishte një punonjës në Disney Feature Animation si animator/modelues nga viti 1996 deri më 2010 dhe si një artist i manipulimit në Blue Sky Studios i cili vdiq para se të dilte ky film.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lance Sterling, një agjent i fshehtë kokëfortë i N.B.U.V. (Nderi, Besimi, Uniteti dhe Vlera), dërgohet për të rimarrë një dron sulmues nga tregtari japonez i armëve Katsu Kimura në Japoni. Sapo të arrijë blerësi, terroristi i rritur në mënyrë kibernetike, Killian, Sterling hyn kundër urdhrave të drejtoreshës së N.B.U.V. Joy Jenkins,dhe mund Kimura dhe bandën e tij dhe arrin të shpëtojë me çantën që përmban dronin. Sterling kthehet në selinë e N.B.U.V. për t'u përballur me Walter Beckett, një i diplomuar shoqërisht i paaftë në MIT dhe shkencëtar i ri i dëbuar, për pajisjen e armëve jo vdekjeprurëse në kostumin e tij. Walter përpiqet të bindë Sterling se ka një mënyrë më paqësore për të shpëtuar botën, por Sterling e pushon nga puna para se të shpjegojë shpikjen e tij të fundit: "fshehja biodinamike".

Sterling zbulon se çanta është bosh dhe përballet me Marcy Kappel, një agjente e punëve të brendshme, e cila zbulon pamjet e Sterling (në fakt Killian me një maskim holografik) duke u larguar me dronin, duke e etiketuar atë si një tradhtar. Sterling ikën nga N.B.U.V. dhe vendos të gjurmojë Walterin për ta ndihmuar atë të zhduket. Ndërkohë, Killian depërton në vendin e fshehtë të armëve të N.B.U.V.

Ndërsa kërkon shtëpinë e Walterit për shpikjen e tij, Sterling gëlltit përbërjen dhe shndërrohet në një pëllumb duke kaluar në "kromotripsis". Para se Walter dhe Sterling të vendosin se çfarë të bëjnë tjetër, Marcy dhe agjentët e tjerë të N.B.U.V. ndjekin dyshen nëpër qytet, por dyshja ikin me makinën spiune të Sterling. Të dy gjurmojnë Kimura në një vendpushim në Playa del Carmen, Meksikë. Atje, ata mësojnë për vendndodhjen e Killian në Venediku, Itali para Marcy dhe N.B.U.V. mund t'i kapë përsëri.

Duke mbërritur në Venedik, Walter ballafaqohet me N.B.U.V., të cilët nuk janë në dijeni për gjendjen e Sterling. Duke zbuluar se ajo di për Wendy, nënën e Walter, e cila ishte një oficere policie që vdiq në detyrë, Marcy përpiqet ta bindë atë që të ndihmojë në dorëzimin e Sterling, por Walter refuzon. Papritur, një dron shpërqendron N.B.U.V. dhe lejon Walter dhe Sterling të ikin. Të dy zbulojnë dronin që mbante N.B.U.V. bazën e të dhënave të agjentëve, dhe Walter arrin ta marrë atë. Sidoqoftë, Killian shfaqet, merr bazën e të dhënave dhe përgatitet të vrasë Walter. Me ndihmën e qindra pëllumbave në zonën përreth, ata shpërqendrojnë Killianin dhe ikin. I maskuar edhe një herë si Sterling, Killian shpëton nga N.B.U.V., duke tronditur dyshimet e Marcy për Sterling pasi ajo e pa atë me një dorë roboti.

Ndërsa ishte nën ujë në një nëndetëse, Walter zbulon se ai mbolli një pajisje gjurmuese në Killian dhe e vendos atë në objektin e armëve. Walter arrin të përsosë antidotin dhe me sukses e kthen përsëri njeriun Sterling. Duke arritur në strehën e Killian, Sterling është i shqetësuar për sigurinë e Walter dhe e dërgon atë në nëndetëse. Pasi hyn brenda, Sterling përballet me Killian, por rrëzohet dhe kapet pasi Killian zbulon se ai ka prodhuar në masë qindra dronë për të synuar të gjithë në agjenci duke përdorur bazën e të dhënave si hakmarrje për vrasjen e ekuipazhit të tij në një mision të kaluar të udhëhequr nga Sterling. Duke vërejtur Walterin që kthehej në nëndetëse, Killian e shkatërron atë; pa dijeninë e tyre, Walter mbijeton me ndihmën e një prej shpikjeve të tij, përqafimit me inflacion.

Pasi Walter liron Sterling, të dy ikin dhe kontaktojnë Marcy për mbështetje ndërsa dronët i afrohen selisë së N.B.U.V. në Uashington DC Walter përpiqet të godasë krahun bionik të Killian, por kur Killian e kupton këtë, ai përpiqet të ikë përmes ajrit me një dron, por Walter e kap. Walter rrezikon jetën e tij duke e kapur Killian në përqafimin e inflatable dhe çaktivizon krahun e zuzarit ndërsa vetë Walter bie, por Sterling, i cili e ka kthyer veten përsëri në një pëllumb, fluturon me sukses për herë të parë dhe e çon atë në siguri me ndihmën e pëllumbave të tjerë, ndërsa Killian gjendet dhe arrestohet.

Pavarësisht shpëtimit të botës, Sterling - prapa në formën e tij njerëzore - dhe Walter pushohen nga puna për mosbindje. Sidoqoftë, ata shpejt punësohen përsëri nga N.B.U.V. siç mund të mësonte agjencia nga mënyrat më paqësore të Walterit për të trajtuar zuzarinë.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Will Smith si Lance Sterling, "spiuni më i mrekullueshëm në botë," i cili transformohet në pëllumb nga Walter.
 • Tom Holland si Walter Beckett, një gjeni shkencor i paaftë shoqërisht, i cili u diplomua nga MIT në moshën 15 vjeç dhe harton pajisje. Ai e kthen Sterlingun në një pëllumb me një shpikje të tij të re. Por tani duhet të ndihmojë Sterling të kthehet në formën e tij njerëzore.
  • Jarrett Bruno si Walter i ri, dublon në skenën e hapjes
 • Ben Mendelsohn si Killian, një organizator i fuqishëm terrorist i bazuar në teknologji me një krah bionik të majtë që kontrollon një sërë dronësh të armatosur që kërcënojnë botën. Killian është armiku kryesor i Sterling dhe objektivi kryesor i misionit të tij.
 • Rashida Jones si Marcy Kappel, një agjente e forcave të sigurisë të punëve të brendshme në ndjekje të Lance Sterling, për të cilën ajo beson se është një tradhtar.
 • Reba McEntire si Joy Jenkins, drejtoresha e N.B.U.V. dhe eprore e Sterling.
 • Rachel Brosnahan si Wendy Beckett, një oficere policie, dhe nëna e Walter e cila vritet në detyrë kur biri i saj ishte i ri.
 • Karen Gillan si Eyes, një specialiste e N.B.U.V. në analizën spektrale dhe termografi kuantike optike e çiftuar me Ears.
 • DJ Khaled si Ears, një specialist i N.B.U.V. në komunikim dhe tejzanor i çiftuar me Eyes.
 • Masi Oka si Katsu Kimura, një tregtar i armëve japonez dhe i lidhur me Killian.
 • Carla Jimenez si Geraldine, një agjente e sigurisë në N.B.U.V.
 • Olly Murs si agjent junior (uncredited).
 • Mark Ronson si Teknik i Dhomës së Kontrollit të Agjencisë.
 • Kimberly Brooks si zëri i veturës së Sterling.
 • So Youn dhe Jang Min-hyuk si Soo-min dhe Joon, protagonista të serialit dramë korean, ku Walter është tifoz i filmit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Spies in Disguise reviews". The Hollywood Reporter (në anglisht). 16 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2019. Marrë më 16 dhjetor 2019.
 2. ^ "Theodore Shapiro to Score Blue Sky Studios' 'Spies in Disguise' & Karyn Kusama's 'Destroyer'". Film Music Reporter (në anglisht). 12 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2018. Marrë më 28 tetor 2018.
 3. ^ a b "Film releases". Variety Insight (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2018. Marrë më 28 gusht 2018.
 4. ^ Vary, Adam B. (17 janar 2020). "Disney and Chernin Entertainment Parting Ways". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2020. Marrë më 21 janar 2020.
 5. ^ a b Spies in Disguise
 6. ^ Brueggemann, Tom (29 dhjetor 2019). "'Little Women' Is the Top Box Office Newcomer; 'Skywalker' May Fall $100 Million Short of 'Jedi'". IndieWire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2019. Marrë më 31 dhjetor 2019.