St. George, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
St. George, Alaska
Anglisht : St. George
qytet
noform
Aerial view of St. George harbor
Vendndodhja
St. George, Alaska is located in SHBA Alaska
St. George, Alaska
St. George, Alaska

Koordinatat: 56°36′20″V 169°33′35″P / 56.60556°V 169.55972°P / 56.60556; -169.55972

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Aleutians West
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 472.3 km2
 •  tokësore 90 km2
 •  ujore 382.3 km2
Lartësia 60 m (m.n.d.)
Popullsia 102 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi September 13, 1983[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99591
Prefiksi 907
Koordinatat 56° 36′ 20″ Veri

169° 33′ 35″ Perëndim

Faqja Zyrtare stgeorgealaska.com

St. George, Alaska (St. George) është një qytet në qarkun Aleutians Westshtetit federal Alaska, SHBA. Në St. George, Alaska jetojnë 102 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 472.3 km2 (182.4 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 60 m (197 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 1996 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League/Alaska Department of Community and Regional Affairs. janar 1996. f. 128. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: St. George, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale