St. Michael, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
St. Michael, Alaska
Anglisht : St. Michael
qytet
Vendndodhja
St. Michael, Alaska is located in SHBA Alaska
St. Michael, Alaska
St. Michael, Alaska

Koordinatat: 63°28′16″V 162°3′11″P / 63.47111°V 162.05306°P / 63.47111; -162.05306

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Nome
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 72.7 km2
 •  tokësore 56.4 km2
 •  ujore 16.3 km2
Lartësia 8 m (m.n.d.)
Popullsia 401 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi July 15, 1969[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99659
Prefiksi 907
Koordinatat 63° 28′ 16″ Veri

162° 3′ 11″ Perëndim

St. Michael, Alaska (St. Michael) është një qytet në qarkun Nomeshtetit federal Alaska, SHBA. Në St. Michael, Alaska jetojnë 401 banorë (2010)[2]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 72.7 km2 (28.1 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 8 m (26 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 1996 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League/Alaska Department of Community and Regional Affairs. janar 1996. f. 130.
  2. ^ "US Gazetteer files: 2010, 2000, and 1990". United States Census Bureau. 12 shkurt 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 janar 2011. Marrë më 2011-04-23.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: St. Michael, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale