Stanisllav Zuber

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Stanisllav Zuber; polonisht: Stanisław Zuber (lindi më 14tetor 1883 në Lviv, vdiq më 1947 në Tiranë), gjeolog polak që ka dhënë një kontribut të rëndësishëm në studimet e zonave naftëmajtëse shqiptare, kryesisht në territorin e Kuçovës së sotme.[1] Ai u thirrë nga italianët për studimin e zonave naftëmbajtëse në Shqipëri dhe qëndroi aty për 20 vjet, deri sa vdiq më 1947 në Tiranë.[2]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ [1]
  2. ^ [2]