Stema e Izraelit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Izraelit

Stema e Izraelit (hebraisht: סמל מדינת ישראל, romanizuar: Sēmel Medīnat Yīsrāʾēl; arabisht: شعار دولة إسرائيل, romanizuar: Shiʾeer Dawlat ʾIsrāʾīl) përshkruan një menora të rrethuar nga një degë ulliri në secilën anë, me fjalën Izrael të shkruar në hebraisht (ישראל‎) poshtë saj. Ndërsa shfaqet zakonisht në blu dhe të bardhë, stema është shfaqur në kombinime alternative ngjyrash në varësi të përdorimit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shteti i Izraelit e miratoi simbolin pas një konkursi dizajni të mbajtur në vitin 1948. Dizajni bazohet në hyrjen fituese të paraqitur nga propozimi i Gabriel dhe Maxim Shamir, me elementë të marrë nga parashtresa të tjera, duke përfshirë hyrjet nga Oteh Walisch, W. Struski, Itamar David , Yerachmiel Schechter dhe Willie Wind, hyrja e të cilit fitoi konkursin e parë të dizajnit.[1][2] Stema u miratua zyrtarisht më 10 shkurt 1949.[3]

Simbolika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Imazhi i përdorur në stemë bazohet në një përshkrim të menoraHarkun e Titit. Menora është përdorur në tempullin e lashtë të Jeruzalemit dhe ka qenë një simbol i judaizmit që nga kohërat e lashta. Ai simbolizon ndriçimin universal, bazuar në atë që shkruhet në Isaia 60: "Kombet do të vijnë në dritën tënde dhe mbretërit në shkëlqimin e agimit tënd".

Stema mund të bazohet gjithashtu në vizionin e profetit biblik Zakaria, kapitulli 4, ku ai përshkruan shikimin e një menora të rrethuar nga dy pemë ulliri, një në secilën anë.[4]

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria e mëposhtme tregon kontekste të ndryshme në të cilat përdoret emblema:

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Israel. Naissance d'un Etat. En Images. Dinosoria" (në anglisht). Dinosoria.com. Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2013. Marrë më 2013-11-24.
  2. ^ "Emblem of Israel" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-06-17.
  3. ^ What Are the Weird Scribbles on the State of Israel's Emblem?, Haaretz
  4. ^ Mishory, Alec. The Israeli Emblem. Jewish Virtual Library. [1]. American-Israeli Cooperative Enterprise. Accessed 9 Jul. 2012.