Sten Dragoti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Stenli G. Dragoti (* 4. Tetor 1932Qytetin e New York) është një Amerikan regjisor dhe skenarist.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stenli G. Dragoti ishte si biri i emigrantëve shqiptar nga fshati Dragot, pranë Tepelenë , me të arritur në New York City për të lindur. Babai i tij Asllans, nga Dragot (mbiemrin e të cilit mban edhe artisti) i Tepelenës dhe nëna e tij Bahrie nga qyteti i lashtë Tepelenë. Hapat e para të këtij gjeniu filluan që në fëmini. Tashmë në moshën shtatë vjeçare ai u bë i interesuar në hartimin dhe u përpoq me një të vogël Portofolit një Punë si një Karikaturist për të marrë. 19 ai u largua nga shkolla dhe për të përfunduar e tij ushtarake kohë në Shtetet e Bashkuara të Marinës në Manhattan. Pastaj ai ka studiuar në Cooper Union , dhe e Arteve Vizuale në Kolegj dhe ka punuar në reklamat Departamenti i Compton së.[1]

Në vitin 1979, Stan Dragoti në aeroportin e Frankfurt am Main, të kapur, si ai që është 25 g të kokainës në Gjermani për të kontrabanduar kërkuar për të. Ai e kishte ajo në disa xhami kupat nën dosje arna mbi lëkurën e tij të fshehur. Ai ishte me tre shokë në një udhëtim të Festivalit të Filmit në Kanë. Ai kërcënuar deri në 10 vjet burg. Si për arsyen e tij të përdorimit të drogës që ai dha për këtë nevojë, ndarja nga gruaja e tij, aktorja Cheryl Tiegs , dhe Stresi proces.[2] Ai ishte në burg për një afat prej 21 muaj në burg dhe 100 000 Marku është dënuar me gjobë.[3][4]

Dragoti ka bërë debutimin e tij në vitin 1972 me Perëndimor Dirty little Billy , dhe u kthye deri të tij, Filmi i fundit në vitin 1991 Armadillo Mban – Ein total kaotike bandë, katër më shumë filma.

Filmography (Përzgjedhje)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1972: Dirty little Billy (Dirty Little Billy)
  • 1979: dua në fillim të kafshojë (Dashuri në fillim të Kafshojë)
  • 1983: Mr. Mom
  • 1985: Çmendur djalë me violinë rast (Njeriu me Një të Kuqe të Këpucëve)
  • 1989: duart jashtë vajzën time (Ajo është Jashtë Kontrollit)
  • Në vitin 1991 Armadillo Mban – Një krejtësisht kaotike grumbull (e Domosdoshme Vrazhdësi)

Lidhjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dëshmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "më të Lumtur Se Më", people.com
  2. ^ Miqtë Mendoj se Stan Dragoti e Drogës Arrestimit Gjurmët e Pasme të Tij, të Lënduar Mbi Humbur Cheryl, people.com
  3. ^ Charley vjen, spiegel.de
  4. ^ Stan Dragoti është përvojë e hidhur, people.com

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://gazeta-shqip.com/lajme/2018/07/14/shuhet-stan-dragoti-producenti-i-njohur-hollivudian-me-origjine-shqiptare/