Steve Harvey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Steve Harvey
Steve Harvey Miss Universe 2016.jpg
U lind
Steve Harvey

17 janar 1957
TitulliHarvey, 2017
Faqja në rrjethttps://www.steveharvey.com/

Broderick Stephen "Steve" Harvey (lindi më 17 janar 1957) është komedian, prezantues televiziv, producent, aktor, dhe autor amerikan. Ai është autor i Act Like a Lady, Think Like a Man, e cila u botua në mars 2009 dhe librat Straight Talk, No Chaser: How to Find dhe Keep a Man. Ai është tri herë fitues i Çmimit Daytime Emmy.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harvey lindi më 17 janar 1957[1][2]Welch, West Virginia. Ai është djali i Jesse Harvey, minator i qymyrit dhe gruasë së tij Eloise Vera.[3][4][5]

Familja e Harvey u zhvendosën në Cleveland, Ohio, duke jetuar në East 112th Street, e cila më vonë u riemërua Steve Harvey Way më 2015. Ai u diplomua në Glenville High School më 1974.[6] Ai ka qenë si boksier, ka punuar në industrinë e automobilave, shitës i sigurimeve, pastrues i tepihave dhe postier.[3][7][8]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harvey ka qenë i martuar tre herë dhe ka shtatë fëmijë. Prej martesës së parë me Marcia Harvey, ai ka dy vajza binjake dhe një djalë.[9] Prej martesës së dytë me Maria Shackelford, ai ka një djalë tjetër.

Në qershor 2007, ai u martua me Mariejoe Bridges, e cila ka thënë se është përgjegjëse që t'ia ndryshoj Harvey jetën e tij[10]. Mariejoe ka tre fëmijë. Steve i ka rritur si të jenë fëmijët e tij. Harvey është i krishterë.[11]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
2000 The Original Kings of Comedy
2003 The Fighting Temptations Miles DJ
2003 Love Don't Cost a Thing Clarence Johnson
2004 Johnson Family Vacation Mack
2004 You Got Served Mr. Rad
2005 Racing Stripes Buzz the Fly
2009 Madea Goes to Jail
2012 Think Like a Man

Televizive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Shënimet
1993–2000 Showtime at the Apollo
1994–1995 Me and the Boys 19 epizoda
1996–2002 The Steve Harvey Show 122 epizoda; gjithashtu producent
2001 The Proud Family Epizodi: "Don't Leave Home Without It"
2002, 2003 Essence Awards
2002 My Wife and Kids Epizodi: "Jay the Artist"
2003 The Parkers Epizodi: "The Hold Up"
2003–2005 Steve Harvey's Big Time Challenge Gjithashtu producent ekzekutiv
2004, 2005 BET Comedy Awards
2010 Kush do të bëhet milioner 5 epizoda
2010–present Family Feud
2012 Praise the Lord 30 nëntor
2012–present Steve Harvey
2013 NAACP Image Awards
2015–duke vazhduar Celebrity Family Feud
2015–duke vazhduar Miss Universe
2016-duke vazhduar Little Big Shots

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Steve Harvey". TVGuide.com. Marrë më dhjetor 21, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Steve Harvey Breaks Down Crying During Birthday Surprise: This Is the Greatest Moment I've Ever Had – E! Online". E! Online. 16 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b ‘Family Feud’ Host Steve Harvey to Get Hollywood Walk of Fame Star Arkivuar 9 nëntor 2013 tek Wayback Machine, The Beverly Hills Courier, May 13, 2013
 4. ^ "Steve Harvey Biography (1957?-)". Marrë më mars 25, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Parade.com
 6. ^ Dawidziak, Mark (17 gusht 2009). "Steve Harvey joins 'Good Morning America'". The Plain Dealer. Marrë më gusht 18, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Yadegaran, Jessica (20 korrik 2010). "15 Minutes with Steve Harvey". Contra Costa Times. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Steve Harvey has emotional reunion". 9 janar 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Harvey in June 2008 Essence Mag Father's Day article". Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2013. Marrë më 20 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ His New Wife is the Woman Who Changed His Life Arkivuar 9 nëntor 2015 tek Wayback Machine By Karu F. Daniels, November 6, 2009, Black Voices
 11. ^ Thomasos, Christine (6 gusht 2012). "Steve Harvey Credits God for Career During Emotional Final Comedy Show". The Christian Post. Marrë më korrik 22, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]