Steven Pinker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Steven Arthur Pinker

Steven Arthur Pinker (Montréal, 18 shtator 1954) është një docent psikologjie në Harvard University si dhe autor i librave të ndryshëm rreth tellallisjes shkencore.[1]

Pinker njihet për punën e vet mbi procesin e të nxënit të gjuhës tek fëmija dhe për zhvillimin e (mëtejshëm të) teorisë së Noam Chomskyt rreth gjuhës si një zhvillim natyror i një procesi evolutiv.

Livri i tij The Blank Slate ka qenë finalist për Çmimin Pulitzer. Në vitin 2004 Pinker u tregua nga revista Time si një prej 100 personave me më shumë ndikim në botë. Libri i tij i fundit titullohet The Better Angels of Our Nature: Why Violence Has Declined (2011).[2]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikuj dhe ese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Selective compilation of articles and other works, hosted at Harvard faculty pages
 • Pinker, S. (1991). "Rules of Language". Science. 253 (5019): 530–535. doi:10.1126/science.1857983. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Ullman, M.; Corkin, S.; Coppola, M.; Hickok, G.; Growdon, J. H.; Koroshetz, W. J.; Pinker, S. (1997). "A neural dissociation within language: Evidence that the mental dictionary is part of declarative memory, and that grammatical rules are processed by the procedural system". Journal of Cognitive Neuroscience. 9: 289–299. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Pinker, S. (2003) "Language as an adaptation to the cognitive niche" In M. Christiansen & S. Kirby (Eds.), Language evolution: States of the Art New York: Oxford University Press.
 • Pinker, S. (2005). "So How Does the Mind Work?". Mind and Language. 20 (1): 1–24. doi:10.1111/j.0268-1064.2005.00274.x. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Jackendoff, R.; Pinker, S. (2005). "The nature of the language faculty and its implications for evolution of language" (Reply to Fitch, Hauser, & Chomsky)". Cognition. 97 (2): 211–225. doi:10.1016/j.cognition.2005.04.006. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Pinker, S. (2007), "In Defense of Dangerous Ideas" Chicago Sun-Times, July 15, 2007
 • Pinker, S. (2012). The False Allure of Group Selection. Edge, Jun 19, 2012.
 • Pinker, S. (2013). Science Is Not Your Enemy. The New Republic, Aug 6, 2013.
 • Pinker, S. (2014). The Trouble With Harvard: The Ivy League is broken and only standardized tests can fix it. The New Republic, Sep 4, 2014.

Shënime dhe referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Steven Pinker – About. Department of Psychology Harvard University Arkivuar 3 qershor 2015 tek Wayback Machine Accessed 28 February 2010.
 2. ^ Pinker, Steven. "The Decline of Violence". IAI. Marrë më 3 janar 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Intervista