Stevie Nicks

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stevie Nicks
Nicks duke performuar në 2017
U lind në
Stephanie Lynn Nicks

(1948-05-26) maj 26, 1948 (75 vjeç)
ShkollimiSan Jose State University
Profesioni
 • Këngëtare
 • kantautor
Vite aktiviteti1966–tani
Bashkëshorti/ja
Kim Anderson
(m. 1983; div. 1983)
Bashkëshort/ët
Karierra Muzikore
ZhanretRock
Instrument(et)
 • Vokale
 • dajre
Labeli
Antar eFleetwood Mac
Më parë të
Faqja në rrjetstevienicksofficial.com
Nënshkrimi

Stephanie Lynn Nicks (lindur më 26 maj të vitit 1948[1]) është një këngëtare-kompozitore amerikan, e cila shpesh quhet Mbretëresha e Rock and Roll[2][3].

Nicks është më së shumti e njohur për punën e saj me Fleetwood Mac dhe për karrierën e saj solistike. Ajo është e njohur për zërin e saj të veçantë, stilin mistik vizual dhe tekstin simbolik. Kolektivisht, puna e saj si anëtare e Fleetwood Mac dhe si një artiste solo ka prodhuar mbi 40 hite dhe ka shitur mbi 140 milionë rekorde, duke e bërë atë një nga aktet muzikore më të mira të shitjes së të gjitha kohërave me Fleetwood Mac.

Ndikimi i saj në modë, muzikë dhe performancë muzikore është pranuar gjerësisht; dhe si e tillë, ajo është emëruar një nga 100 Këngëtarët më të mëdhaja të të gjitha kohërave dhe si një nga "100 këngëtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave" nga Rolling Stone. Si anëtare e Fleetwood Mac, ajo u fut në Rock and Roll Hall of Fame në vitin 1998. Ajo ka fituar tetë nominime për çmime Grammy dhe dy nominime për American Music Award si një artiste solo. Ajo ka fituar çmime të shumta me Fleetwood Mac, duke përfshirë një çmim Grammy dhe pesë nominime për Grammy.

Në vitin 1981, duke mbetur anëtare e Fleetwood Mac, Nicks filloi karrierën e saj solo, duke lëshuar albumin Bella Donna, i cili kryesonte listat e albumeve të Billboard dhe arriti statusin e platinës më pak se tre muaj pas lirimit të saj dhe që atëherë është certifikuar katërfish platin.[4] Ajo ka lëshuar gjithsej tetë solo albume në studio deri më sot, me titullin më të fundit të titulluar "24 Karat Gold: Songs from the Vault", lëshuar në tetor të vitit 2014. Gjatë karrierës së saj solo, ajo ka pasur një marrëdhënie të ngushtë pune me Tom Petty dhe Heartbreakers . Ata shërbyen si një grup mbështetës për disa këngë në secilën prej solo albumeve të saj, dhe të dy kanë patur një turne dhe të shfaqur së bashku shpesh gjatë tre dekadave të fundit. Kënga "Stop Draggin 'My Heart Around", e interpretuar nga Nicks dhe Petty, ishte një nga hitet më të mëdha për të dy artistët.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1948–1971: Jeta e hershme dhe fillimet e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nicks ka lindur në Good Samaritan Hospital në Phoenix, Arizona,vajza e Jess Nicks (2 korrik 1925 - 10 gusht 2005), ish-presidenti i Armour-Dial Greyhound,[5] dhe e Barbara Nicks (12 nëntor 1927 - 2011), një shtëpiake. Gjyshi i Nicks, Aaron Jess "A.J." Nicks, Sr. (18 maj 1892 - 1 gusht 1974), një këngëtar i muzikës country, mësoi Nicks të këndonte duet me të në kohën kur ishte katër vjeç. Nëna e Nicks ishte aq protektive sa ajo e mbajti atë në shtëpi "më shumë se shumica e njerëzve" dhe gjatë asaj kohe nxiti në vajzën e saj një dashuri për përralla.[6][7] Stephanie foshnja mund të thoshte emrin e saj vetëm si "tee-dee", e cila çoi në nofkën e saj të "Stevie".[8] Zhvendosja e shpeshtë e babait të saj si një ekzekutiv i biznesit ushqimor kishte familjen që jetonte në Phoenix, Albuquerque, El Paso, Salt Lake City, Los Anxheles dhe San Francisko gjatë rinisë së Nicks. Me kitarën Goya që ajo mori për ditëlindjen e saj të 16-të, Nicks shkroi këngën e saj të parë, "I've Loved and I've Lost, and I'm Sad But Not Blue". Ajo e kalonte adoleshencën duke luajtur vazhdimisht dhe jetonte në "botën e saj të vogël muzikore". "[6][7][9] Ndërsa shkonte në Arcadia High School në Arcadia të Kalifornisë,[10] ajo u bashkua me grupin e saj të parë, Changing Times , një grup folklorik i fokusuar në harmoni vokale.[11]

1972–1974: Buckingham Nicks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi Fritz u shpërbë në vitin 1972, Nicks dhe Buckingham vazhduan të shkruanin si një duo, duke regjistruar kaseta demo gjatë natës në Daly City në një makinë magnete Ampex me një shirit me katër këmbë, Buckingham, mbajtur në fabrikën e pjekjes së kafesë që i përkiste babait të tij Morris. Ata pastaj siguruan një marrëveshje me Polydor Records, të cilat përdorën këngë nga kaseta demo e tyre për të publikuar albumin Buckingham Nicks në vitin 1973. Albumi nuk ishte një sukses komercial, pavarësisht shfaqjeve të drejtpërdrejta që Nicks dhe Buckingham kryen së bashku për ta mbështetur atë, dhe Polydor ra palë nga etiketa. Për të mbështetur veten dhe Buckinghamin, i cili shkroi muzikë duke u rikthyer nga mononukleoza, Nicks punoi një shumëllojshmëri të punëve, të cilat përfshinin tavolinat e pritjes dhe një shtëpi për inxhinier / prodhues të Keith Olsen, ku Nicks dhe Buckingham jetonin për një kohë para se të lëviznin me Richard Dashut. Nicks thotë se ajo e përdori për herë të parë kokainën gjatë kësaj kohe. "Na u tha se ishte rekreative dhe se nuk ishte e rrezikshme," Nicks kujtoi Chris Isaak në vitin 2009.

1975–1978: Fleetwood Mac dhe Rumours[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nicks dhe Buckingham u bashkuan me Fleetwood Mac në janar të vitit 1975, gjashtë javë pasi Keith Olsen luajti këngën e tyre "Frozen Love" për bateristin Mick Fleetwood, i cili kishte ardhur në Sound City në Kaliforni, në kërkim të një studio për të regjistruar albumin e ardhshëm të Fleetwood Mac. Fleetwood kujtoi punën e kitarë të Buckinghamit kur kitaristi Bob Welch u largua për të ndjekur një karrierë solo. Më 31 dhjetor të vitit 1974, Fleetwood e i tha Buckinghamin t'i kërkonte atij të zëvendësonte Welchin si kitarist, por Buckingham këmbënguli që Nicks dhe ai ishin "një marrëveshje paketë". Pak ditë më vonë, Nicks dhe Buckingham diskutuan ofertën gjatë darkës me Fleetwood dhe McVies dhe ndjenja ishte e ndërsjellë që përfshirja e palës Buckingham-Nicks do të përmirësonte Fleetwood Mac, duke e bërë grupin britanik në një Anglo-Amerikan. Përpjekjet e para e konfirmuan këtë ndjenjë, me harmonitë e të sapoardhurve duke shtuar një akses pop në hard rock. Pavarësisht këtij zhvillimi, duo i Buckingham-Nicks u ftua për të kryer tri datat e shitura në Birmingham, Alabama - një zonë në të cilën albumi i tyre kishte parë sukses. Gjatë këtyre shfaqjeve finale si Buckingham-Nicks, Nicks dhe Buckingham u thanë simpatizantëve të tyre se ata sapo kishin ardhur në Fleetwood Mac.[12]

Në vitin 1975, banda arriti sukses në mbarë botën me albumin Fleetwood Mac. "Rhiannon" i Nicks, i cili u shfaq në album, u votua përfundimisht si një nga 500 këngët më të mëdha të të gjitha kohërave nga Rolling Stone.[13] Shfaqjet e saj live të këngës gjatë dekadës filluan të marrin një intensitet teatror që nuk është i pranishëm në albumin e vetëm. Kënga e ndërtuar për një kulm në të cilin vokalët e Nicks ishin kaq të urryer që Mick Fleetwood deklaroi, "Rhiannon e saj në ato ditë ishte si një eksorcizëm".[14]

Gjithashtu në vitin 1975, Nicks punoi me projektuesin e veshjeve Margi Kent për të zhvilluar pamjen unike të Nicks në skenë, me kostume që paraqitnin funde, shalle dhe çizme platformash.[15]

Pas suksesit të Fleetwood Mac , rritja e tensionit ndërmjet Nicks dhe Buckingham filloi të pengonte krijimtarinë e tyre, dhe Nicks i dha fund marrëdhënies.[16][17] Fleetwood Mac filloi regjistrimin e albumit të tyre pasues, Thashetheme , në fillim të vitit 1976 dhe vazhdoi deri në fund të vitit. Gjithashtu, Nicks dhe Buckingham kënduan mbrapa në albumin e dytë të vetë Warren Zevon.[18][19]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Martesa e vetme e Nicks ishte ajo me Kim Anderson, vejushi e shoqes së saj Robin Anderson. Ata u martuan në vitin 1983 menjëherë pasi Robin Anderson vdiq nga leuçemia dhe ndërsa albumi i "Bella Donna" ishte në krye të tabelave. "Isha e vendosur të kujdesesha për fëmijën e Robinit, kështu që i thashë Kimit:" Nuk e di, mendoj se duhet të martohemi ". Nicks dhe Anderson u divorcuan pas disa muajsh: "Ne nuk u martuam sepse ishim të dashuruar, u martuam sepse ishim të pikëlluar dhe kjo ishte mënyra e vetme që të ndiheshim sikur po bënim diçka."[20]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "1981 Rolling Stone Covers: RS351: Stevie Nicks". Rolling Stone. 3 shtator 1981. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2011. Marrë më 5 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Brackett, Donald (2007), Fleetwood Mac: 40 Years of Creative Chaos, Greenwood Publishing Group, fq. 159, ISBN 978-0-275-99338-2, ...with Rolling Stone magazine dubbing Nicks, 'The Reigning Queen of Rock and Roll' {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Plucking the Same Old Strings". Hindustan Times. 6 shkurt 2009. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2012. Marrë më 31 tetor 2017. Take Edge of Seventeen, the elegy for John Lennon which launched the solo career of Stevie Nicks, queen of rock and roll and former better half of Fleetwood Mac. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Stampa:Certification Cite
 5. ^ Stevie Nicks, The Source, 1981
 6. ^ a b Daisann McLane (1980). "Five Not So Easy Pieces". Rolling Stone – Issue 310. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2008. Marrë më 1 qershor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b Randy Cordova (21 tetor 1997). "Oh, Mother! – Fleetwood Mac's Stevie, 49, still Barbara's little girl". Arizona Republic. Marrë më 1 qershor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Stevie Nicks on her Family". inherownwords.com. Marrë më 1 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Mike Ragogna (2012). "In Your Dreams Documentary Premieres at Hampton's: Chatting With Stevie Nicks". The Huffington Post. Marrë më 8 korrik 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Stevie Nicks Story pg2 - Arcadia High School ROCK Legends". Arcadiaapaches.com. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2016. Marrë më 11 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Fleetwood, Mick; Bozza, Anthony (2014). Play On: Now, Then and Fleetwood Mac. Hodder & Stoughton. fq. 32. ISBN 9781444753264. She briefly had a band called Changing Times, but her musical journey didn't really begin until the family moved, yet again, to San Francisco. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Furman, Leah (2003). Rumours Exposed: The Unauthorized Biography of Fleetwood Mac. Citadel Press. fq. 80–81. ISBN 978-0-8065-2472-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "500 Greatest Songs of All Time". Rolling Stone. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2014. Marrë më 30 shtator 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Stevie Nicks – Behind the Music". Marrë më 30 shtator 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Booth Moore (23 tetor 1997). "Airy Godmother". Los Angeles Times. Marrë më 2 qershor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Marilyn Dennis (6 maj 2001). "Stevie Nicks Interview". CHUM Radio in Toronto. Marrë më 2 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Stevie Nicks on Lindsey Buckingham". inherownwords.com. Marrë më 2 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Fleetwood Mac – Rumours". timepieces.nl. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2014. Marrë më 2 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Rooksby, Rikky (2004). Fleetwood Mac: The Complete Guide to their Music (bot. 2). Omnibus Press. fq. 59. ISBN 1-84449-427-6. Marrë më 2 qershor 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Stephanie Tuck (mars 2002). "Desert Rose". In Style. Marrë më 3 qershor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]