Stjepan Radić

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stjephan Radic
Stjepan Radić (2).jpg
Stjephan Radic në vitin 1920
Lindi më 11 Qershor 1871
Vendlindja Desno Trebarjevo, Austro-Hungari
Vdiq më 8 Gusht 1928
Vendvdekja Zagreb, Kroaci
Kombësia Kroat
Nënshtetësia Kroate
Shkolla e kryer Higher Real Gymnasium, Karlovac
Vitet aktiv 28 Dhjetor 1904 – 8 Gusht 1928
I njohur për  Politikan
Qyteti ku jeton Zagreb
Posti politik Kryetar
Pasardhësi Vladko Macek
Partia politike Croatian Peasant Party

Stjephan Radic ka lindur në Desno Trebarjevo, Martinska Ves pranë Sisakut në Mbretërinë e Kroacisë dhe Slavonisë brenda Austro-Hungarisë. Pasi u dëbua nga gjimnazi i tij në Zagreb, ai përfundoi në Gjimnazin e Lartë Real në Karlovac. Në 1888 Radiç udhëtoi për në Đakovë ku u takua me peshkopin Josip Juraj Strossmayer për të kërkuar ndihmë për një udhëtim në Perandorinë Ruse. Kryeministri rekomandoi Radicin në Mitropolit Mihailo të Beogradit, i cili e drejtoi atë në një mësues rus në Kiev. Radiç udhëtoi në Kiev dhe iu lejua të qëndronte në Manastirin e Shpellave të qytetit, ku ai qëndroi për gjashtë javë përpara se të kthehej në Kroaci.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.academia.edu/26605556/O_bra%C4%87i_Radi%C4%87_i_po%C4%8Decima_Hrvatske_pu%C4%8Dke_selja%C4%8Dke_stranke_About_Radi%C4%87_brothers_and_the_beginnings_of_the_Croatian_Peoples_Peasant_Party