Subway Surfers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Subway Surfers
Autor Kiloo, SYBO Games
Botues Kiloo Games
Dizajner
Programues
Verzioni
Viti botimit 24 maj 2012
Lloji Vrapim i pafundmë
Lojtar
Për moshen
Platforma iOS, Mac OS, Android, Microsoft Windows, Windows 10 Mobile, Windows Phone 8, Kindle
Media
Dirijuesit

Subway Surfers është një lojë e pafundme konkurruese për celularë e bashkë-zhvilluar nga Kiloo[1] dhe SYBO Games,[2] kompani private me qendër në Danimarkë. Është në dispozicion në platformat Android, iOS, Kindle dhe Windows Phone dhe përdor makinën e lojës Unity.[3] Në lojë, lojtarët marrin rolin e artistëve të rinj me mbishkrime, të cilët pasi kapen në aktin e aplikimit të mbishkrimeve në ("etiketim") në një vend hekurudhor metrosh, kalojnë nëpër shinat hekurudhore për të shpëtuar nga inspektori dhe qeni i tij. Ndërsa vrapojnë, ata kapin monedha ari, ngritje të energjisë dhe sende të tjera gjatë rrugës, ndërsa njëkohësisht u shmangen përplasjeve me trena dhe objekte të tjera, dhe gjithashtu mund të hidhen në majë të trenave dhe të rrëshqasin me hoverboard për të shmangur kapjen derisa personazhi të përplaset në një pengesë, duke u kapur nga inspektori ose duke u goditur nga një tren. Ngjarje të veçanta, të tilla si Hunt Weekly, mund të rezultojë në shpërblime dhe personazhe në lojë.

Subway Surfers u lëshua më 24 maj 2012[4] me përditësime të bazuara në festat sezonale. Që nga janari 2013, përditësimet janë bazuar në një temë "World Tour", e cila përditëson vendosjen e lojës çdo tre (ose katër, zakonisht për pushime sezonale) javë.

Në vitin 2017, Subway Surfers ishte loja më e shkarkuar në të gjithë globin.[5]

Në mars 2018, Subway Surfers u bë loja e parë në Google Play Store që kaloi pragun e një miliard shkarkimeve.[6] Në maj të vitit 2018, Subway Surfers kaloi në pragun e shkarkimit prej dy miliardë dollarësh.[7] App Annie raportoi Surfers Subway si loja #2 e shkarkuar e të gjitha kohërave në iOS App Store.[8]

Në dhjetor 2019, Lojërat SYBO njoftuan se Subway Surfers, sipas statistikave të AppAnnie, kaloi në 2.7 miliardë pragun e shkarkimit. Subway Surfers ishte loja më e shkarkuar në celular e dekadës nga 2012 deri më 2019.

Përveç lojës vizuale, SYBO Games prezantoi serialin e animuar Subway Surfers.

Luajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Subway Surfers është një video lojë e pafundme vrapuese. Loja fillon duke shtypur ekranin e prekjes, ndërsa Jake (karakteri fillestar i lojës) ose ndonjë personazh tjetër spërkat mbishkrime në një tren, dhe më pas kapet në veprim nga inspektori dhe qeni i tij, i cili fillon të ndjekë karakterin. Ndërsa kandidon, lojtari mund të rrëshqasë lart, poshtë, majtas ose djathtas për të shmangur përplasjen në pengesa që vijnë, veçanërisht duke lëvizur trenat, polet, muret e tunelit dhe pengesat. Duke lëvizur me shpejtësi ndërsa rritet shpejtësia, mund të fitohen më shumë pikë. Një përplasje rezulton në mbarim loje, por lojtari mund të vazhdojë të vrapojë duke përdorur çelësat. Lojtari mund të mbledhë sende të ndryshme të tilla si monedha, çelësa, shumëzues rezultati, super atlete, jetpacks, magnete, kuti të fshehta dhe kërcyes të energjisë. Një kërcyes i energjisë siguron djegie duke nxjerrë në pah karakterin, ndërsa një jetpack ka një aftësi për të fluturuar, një magnet monedhash që tërheq të gjitha monedhat në pista, super atlete që i jep mundësinë të hidhen më lart dhe një shumëzues të rezultatit. Artikujt, si një hoverboard, lejojnë personazhin të shmangë përplasjet që zgjasin rreth 30 sekonda.

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Subway Surfers mori vlerësime të mira. Kritikët vlerësuan stilin vizual të lojës dhe lojën argëtuese, por e kritikuan atë për botën e tij monotone dhe kontrollet jo reaguese. Rishikimi i uebfaqes së agregatorëve Metacritic i dha lojës një vlerësim prej 71 nga 100 bazuar në 8 shqyrtime.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Subway Surfers". Kiloo (në anglisht). Marrë më 23 janar 2015.
  2. ^ "Subway Surfers". sybogames.com (në anglisht). Marrë më 23 janar 2015.
  3. ^ "Lords of the Underground - Subway Surfers by Sybo and Kiloo". Unity (në anglisht). 19 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2019. Marrë më 8 prill 2018.
  4. ^ "Subway Surfers". IGN (në anglisht). Marrë më 23 janar 2015.
  5. ^ "Netflix app tops revenue ranking". Mobileworldlive.com (në anglisht). 15 janar 2018. Marrë më 29 janar 2019.
  6. ^ "Subway Surfers gets record 1 billion downloads on Google Play Store". AndroidAuthority (në anglisht). Marrë më 1 prill 2018.
  7. ^ Harris, Iain. "Subway Surfers sails past the two billion download mark". Pocketgamer.biz (në anglisht). Marrë më 29 janar 2019.
  8. ^ "Facebook tops most downloaded apps of all time". Usatoday.com (në anglisht). Marrë më 29 janar 2019.