Unity (Makinë për krijimin e lojërave)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Unity është një program Ndër-platformik i zhvilluar nga Unity Technologies[1] dhe përdoret për krijimin e video lojërave për PC, Konzola, paisje mobile dhe web lojëra. E zhvilluar së pari vetëm për  Mac OS, në konferencen e Apple në vitin 2005, që nga ajo kohë ajo u zgjerua qe të marrë më shum se 15 platrforma.[2][3] Tani ky program është program kyq për paisjet per zhvillimin e softuerit(software development kit-SDK) për platformen Wii U.[4]

Unity Pro është i mundshem me pagesë ndërsa Unity Personal nuk ka nevoj për pagesë (është falas); është ne dispozicion per perdorim të çfarëdoshem tek individet e apo kompanitë e ndryshme me më pak se US$100,000 te ardhura vjetore në bruto.[5][6] Në Mars 3, 2015 me lancimin e  Unity 5.0, ata mundesuan që i tërë programi të jetë falas, me më pak kod nga shfryhtëzuesit edhe nje mbeshtetje më te madhe nga zhvilluesit e Unity.

Verzionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Unity 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Unity 1.0 ishte prezantuar në konferencen Apple në vitin 2005 ndërsa është lancuar më 8 qershor, 2005. Verzioni i parë ishte i kufizuar vetëm me platformën Mac OS. Karakteristikat e përfshira në atë kohë kanë qenë:  OpenGL renderi, fizika e lojërave Novodex (tashmë PhysX), audio dhe  gjuha programuese C#.[7] Pako e Unity kishte në dispozicion  edicionet 'Indie' dhe 'Pro'. Ku 'Indie' ishte me çmim më të ulët, ndërsa 'Pro' me çmim më të lartë ngaqë përfshinte me shumë karakteristika.

Unity 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Unity 2.0 ishte publikuar më 11 tetor, 2007, përgjatë konferencës së parë të Unity.[8] Janë shtuar generimi i terrenit, sistemi rrjetit (bazuar në RakNet), renderimi i hijeve dhe sistemi per ndertimin e ndërfaqes. Ky verzion po ashtu ka prezantuar Unity Asset Server, një produkt shtesë me mundesi te shperndartjes se asseteve (kodeve,dizajneve te karaktereve, terrene etj) me lehtë.

Unity 3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Unity 3.0 ishte publikuar më 4 tetor, 2010. Kjo solli ndriqimi duke perdorur Illuminate Labs' Beast teknologjinë, procesimin e audios, dhe mbeshtetje per C# 3.5. Ky verzion po ashtu mundesoi nje shikim paraprak per mbështetjen në platformën Android, ku zyrtarisht u deklarua 'leshimi' më 1 Mars, 2011.

Më 10 nëntor, 2010, u integrua Unity Asset Store(Marketi per assete te gatshme). [9]

Unity 4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Unity 4.0 u leshua më 13 nëntor 2012. Një numër shum i madh ndryshimesh duke përfshirë edhe sistemin per animacione 'Mecanim', DirectX 11 mbeshtetje.

Unity 5[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Unity 5.0 u lancua më 3 Mars, 2015, ishte verzioni i parë falas nga Unity, duke shtuar ndriqimin global duke u bazuar në gjeometri. Po ashtu ndryshime të mëdha përfshirë, reflektime,një audio-mikser me efekte dhe përmirsuan punimin e animacioneve.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Riccitiello, John (23 tetor 2014). "John Riccitiello sets out to identify the engine of growth for Unity Technologies (interview)". VentureBeat (Intervistë). Intervistuar nga Dean Takahashi. Marrë më 18 janar 2015. {{cite interview}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Unity - Fast Facts". Marrë më 5 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "How Unity3D Became a Game-Development Beast". Slashdot.org. Dice. 3 qershor 2013. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2014. Marrë më 13 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Helgason, David (2 nëntor 2012). "Game developers, start your Unity 3D engines". GamesBeat (Intervistë). Intervistuar nga Dean Takahashi. VentureBeat. Marrë më 13 korrik 2014. {{cite interview}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Unity Software License Agreement 4.x". Unity Technologies. 23 korrik 2013. Marrë më 5 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Unity Game Engine Goes Free For iOS, Android And BlackBerry 10 Developers". TechCrunch. AOL. Marrë më 18 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Unity 1.0 Features". Unity Technologies. Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2005. Marrë më 8 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
  8. ^ "Unite 2007". Unity Technologies. Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2015. Marrë më 8 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Unite 2010: Tech outfit introduces in-engine marketplace". Develop Online. Marrë më 8 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)