Sucesos de las Islas Filipinas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ngjarjet e Ishujve Filipine
Sucesos de las Islas Filipinas
Sucesos de las Islas Filipinas
AutoriAntonio de Morga
Titulli origjinalSucesos de las Islas Filipinas
ShtetiMeksika
GjuhaSpanjisht
ZhanriHistori
BotuesiCasa de Geronymo Balli
Botimi7 prill 1609
ISBN0-521-01035-7

Sucesos de las Islas Filipinas (shqip: Ngjarjet në Ishujt Filipine) është një libër i shkruar dhe botuar nga Antonio de Morga i konsideruar si një nga veprat më të rëndësishme për historinë e hershme të kolonizimit spanjoll të Filipineve.[1] Ai u botua në vitin 1609 pasi ai u rivendos në Meksikë në dy vëllime nga Casa de Geronymo Balli, në Meksiko Siti. Përkthimi i parë në anglisht u botua në Londër në vitin 1868 dhe një përkthim tjetër anglisht nga Blair dhe Robertson u botua në Klivlend në vitin 1907.[2]

Puna i bëri shumë përshtypje heroit kombëtar Filipine José Rizal dhe vendosi t'i shtonte shënimet dhe t'a ribotonte në një edicion të ri dhe filloi të punonte në Londër për ta përfunduar atë në Paris të vitit 1890.[3][4]

Titulli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli në spanjisht:


Sucesos de las Islas Filipinas

Titulli në shqip:


Ngjarjet e Ishujve Filipine

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sucesos De Las Islas Filipinas i Antonio de Morges është njohur si një dëshmi direkte të sipërmarrjes koloniale spanjolle në Azi gjatë shekullit të 16-të. Libri u botua për herë të parë në Meksikë në vitn 1609 dhe është ri-redaktuar disa herë. Shoqëria Hakluyt, një shoqëri e botimit të tekstit në 1851 tërheq vëmendjen e saj dhe një botim u përgatit nga H. E. J. Stanley por u botua vetëm në vitn 1868.[5]

Sucesos De Las Islas Filipinas bazohet në përvojat personale të Antonio de Morga dhe dokumentacione të tjera nga dëshmitarët okularë të ngjarjeve siç janë të mbijetuarit e ekspeditës filipine të Miguel López de Legazpi.[6]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli letrar përkthehet në: "Ngjarje në Ishujt Filipine" dhe kështu qëllimi kryesor i librit është dokumentimi i ngjarjeve gjatë periudhës koloniale Spanjolle të Filipineve siç vërehet nga vetë autori. Libri përfshin gjithashtu zakone, tradita, sjellje dhe fenë filipinase gjatë pushtimit spanjoll.[7]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ de MORGA, Antonio (1890) [1609]. Sucesos de las Islas Filipinas (në spanjisht). Annotated and reprinted by Dr José Rizal in Paris, 1890; another annotated edition by Wenceslao E RETANA in Madrid, 1910; first English translation by Sir Henry Edward John Stanley of Alderley published by Hakluyt Society of London, 1868; also reproduced in Blair & Robertson as vols XV and XVI. Mexico City: en casa de Gerónymo Balli : por Cornelio Adriano Cesar. ISBN 978-0521010351. OCLC 645286630.
  2. ^ BLAIR, Emma Helen & ROBERTSON, James Alexander, red. (1904). The Philippine Islands, 1493–1898 (në spanjisht). Volume 15 of 55 (1609). Completely translated into English and annotated by the editors. Cleveland, Ohio: Arthur H. Clark Company. ISBN 978-1231213940. OCLC 769945706. Explorations by early navigators, descriptions of the islands and their peoples, their history and records of the catholic missions, as related in contemporaneous books and manuscripts, showing the political, economic, commercial and religious conditions of those islands from their earliest relations with European nations to the close of the nineteenth century. — From their discovery by Magellan in 1521 to the beginning of the XVII Century; with descriptions of Japan, China and adjacent countries, by Dr. ANTONIO DE MORGA Alcalde of Criminal Causes, in the Royal Audiencia of Nueva Espana, and Counsel for the Holy Office of the Inquisition.
  3. ^ Ocampo, Ambeth R. "The indolence of the Filipino". opinion.inquirer.net (në anglisht). Marrë më 29 shtator 2019.
  4. ^ Morga, Antonio de (1890). Sucesos de las Islas Filipinas. Annotated by Rizal, José. Paris: Garnier Hermanos. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Cummins, J. S. (2017). Sucesos de las Islas Filipinas, 1609, by Antonio de Morga (në anglisht). Taylor & Francis. ISBN 9781317048541. Marrë më 29 shtator 2019.
  6. ^ History of the Philippine Islands Vols 1 and 2 (PDF). public-library.uk. Marrë më 29 shtator 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Cummins, J.S. "Sucesos de las Islas Filipinas, 1609, by Antonio de Morga". CRC Press (në anglisht). Marrë më 29 shtator 2019.