Sue Grafton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sue Grafton
Sue Grafton
U lind më (1940-04-24) 24 prill 1940 (83 vjeç)[1]
Louisville, Kentucky
Kombësiaamerikane
ShkollimiUniversity of Louisville (B.A., English Literature, 1961)
Gjinitë letrareMystery
Bashkëshortja/etStephen F. Humphrey
Të afërmitC. W. Grafton
Faqja zyrtare
suegrafton.com

Sue Taylor Grafton (lindur më 24 prill, 1940) është një shkrimtare bashkëkohore amerikane e romaneve me detektivë. Ajo është e njohur si shkrimtare e romaneve të 'serisë alfabetike' ("A" Is for Alibi, etj.) me personazh kryesor detektivin privat Kinsey Millhone në qytetin imagjinar Santa Teresa, Kaliforni. Vajza e novelistes, C. W. Grafton ka thënë se ndikim të madh në novelat e nënës së saj ka pasur shkrimtari Ross Macdonald. Para suksesit me këtë seri, Sue ka shkruar skenarë për filma televizive.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Louisville, Kentucky, Sue Grafton është vajza e novelistit C. W. Grafton dhe Vivian Harnsberger. Grafton dhe motra e saj Ann janë rritur në Louisville. Qyteti paraqitet në disa nga romanet e saj.

Karriera si shkrimtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grafton filloj të shkruajë kur ishte 18 vjeçare dhe përfundoj romanin e saj të parë mbas katër viteve. Ajo vazhdoj të shkruaj dhe përfundoj edhe gjashtë dorëshkrime të tjera. Dy nga këto shtatë novelat u publikuan[2]. Pasi nuk pati sukses me novelat e saj, Grafton filloj të shkruaj skenarë për filma [3]. Grafton punoj për 15 vitet e ardhëshme si shkrimtare e skenareve të filmave televiziv, duke përfshirë Sex and the Single Parent, Mark, I Love You, dhe Nurse.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Novelat e para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seria e Kinsey Millhone[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "A" Is for Alibi (1982)
 2. "B" Is for Burglar (1985)
 3. "C" Is for Corpse (1986)
 4. "D" Is for Deadbeat (1987)
 5. "E" Is for Evidence (1988)
 6. "F" Is for Fugitive (1989)
 7. "G" Is for Gumshoe (1990)
 8. "H" Is for Homicide (1991)
 9. "I" Is for Innocent (1992)
 10. "J" Is for Judgment (1993)
 11. "K" Is for Killer (1994)
 12. "L" Is for Lawless (1995)
 13. "M" Is for Malice (1996)
 14. "N" Is for Noose (1998)
 15. "O" Is for Outlaw (1999)
 16. "P" Is for Peril (2001)
 17. "Q" Is for Quarry (2002)
 18. "R" Is for Ricochet (2004)
 19. "S" Is for Silence (2005)
 20. "T" Is for Trespass (2007)
 21. "U" Is for Undertow (2009)
 22. "V" Is for Vengeance (2011)
 23. "W" Is for Wasted (2013)
 24. "X" (2015)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Natalie Hevener Kaufman, Carol McGinnis Kay (1997). "G" Is for Grafton: The World of Kinsey Millhone (bot. Hardcover). Henry Holt and Company. ISBN 0-8050-5446-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Sue Grafton". IMDb.com. Marrë më 23 qershor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Questions and Answers". Sue Grafton Website. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2007. Marrë më 8 shkurt 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "'Lolly-Madonna' changed lives". Anchorage Daily News. 8 korrik 1973. fq. 14. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Lolly-Madonna XXXInternet Movie Database

Lidhje të jashme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]