Sulmi me sarin në metronë e Tokios

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oficerët e policisë së Departamentit të Policisë Metropolitane të Tokios vijnë në vendngjarje

Sulmi me sarin në metronë e Tokios (地下鉄サリン事件 Chikatetsu Sarin Jiken?, "Subway Sarin Incident") ishte një akt i terrorizmit vendas i kryer më 20 mars 1995, në Tokio, Japoni, nga anëtarët e lëvizjes së kultit Aum Shinrikyo. Në pesë sulme të koordinuara, autorët lëshuan sarin në tre linja të Metrosë së Tokios (atëherë Autoriteti i Tranzitit të Shpejtë Teito) gjatë orës së pikut, duke vrarë 13 persona, [1] [2] [3] [4] duke plagosur rëndë 50 (disa prej të cilëve vdiqën më vonë), dhe duke shkaktuar probleme të përkohshme të shikimit për afro 1000 të tjerë. Sulmi u drejtua kundër trenave që kalonin nëpër Kasumigaseki dhe Nagatachō, [5] ku Dieta Kombëtare (parlamenti japonez) është me seli në Tokio. [6]

Grupi, i udhëhequr nga Shoko Asahara, kishte kryer tashmë disa atentate dhe sulme terroriste duke përdorur sarin, duke përfshirë sulmin me sarin Matsumoto nëntë muaj më parë. Ata kishin prodhuar gjithashtu disa agjentë të tjerë nervorë, duke përfshirë VX, dhe u përpoqën të prodhonin toksinë botulinum dhe kishin kryer disa akte të dështuara të bioterrorizmit. Asahara ishte vënë në dijeni të një bastisjeje policore të planifikuar për 22 mars dhe kishte planifikuar sulmin në metronë e Tokios me qëllim që të pengonte hetimet e policisë mbi kultin dhe ndoshta të ndezte apokalipsin në të cilin ata besonin. Udhëheqësi donte gjithashtu të fillonte një Luftë të Tretë Botërore.

Në bastisjen pas sulmit, policia arrestoi shumë anëtarë të lartë të kultit. Aktiviteti i policisë vazhdoi gjatë gjithë verës dhe mbi 200 anëtarë u arrestuan, përfshirë Asahara. Trembëdhjetë nga menaxhmenti i lartë i Aum, duke përfshirë edhe vetë Asahara, u dënuan me vdekje dhe më vonë u ekzekutuan; shumë të tjerë janë dënuar me burgim të përjetshëm. Sulmi mbetet incidenti më vdekjeprurës terrorist në Japoni, siç përcaktohet nga standardet moderne. [a]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ramesh C. Gupta (2015). Handbook of Toxicology of Chemical Warfare Agents. Academic Press. fq. 27. ISBN 978-0-12-800494-4. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2018. Marrë më 28 korrik 2018. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "地下鉄サリン死傷者6300人に 救済法の認定作業で調査". 47News (në japonisht). Kyodo News. 11 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2013. Marrë më 6 maj 2021.
  3. ^ Tanaka, Richi; Tatsumi, Kenji (20 mars 2020). "Woman bedridden since AUM cult's 1995 sarin gas attack on Tokyo subway dies at 56". The Mainichi. Marrë më 6 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Sugiyama, Aya; Matsuoka, Toshihiko; Sakamune, Kazuaki; Akita, Tomoyuki; Makita, Ryosuke; Kimura, Shinsuke; Kuroiwa, Yukio; Nagao, Masataka; Tanaka, Junko (2020). "The Tokyo subway sarin attack has long-term effects on survivors: A 10-year study started 5 years after the terrorist incident". PLOS ONE. 15 (6): e0234967. Bibcode:2020PLoSO..1534967S. doi:10.1371/journal.pone.0234967. ISSN 1932-6203. PMC 7310687. PMID 32574198. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Pletcher, Kenneth. "Tokyo subway attack of 1995". Britannica. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Tomoko A. Hosaka (20 mars 2010). "Tokyo marks 15th anniversary of subway gas attack". The San Diego Union-Tribune. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>