Summersville, West Virginia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Summersville
Qytet
noform
Ndërtesa e gjyqit
Vendndodhja
Summersville is located in SHBA
Summersville
Summersville

Koordinatat: 38°17′0″V 80°50′39″P / 38.28333°V 80.84417°P / 38.28333; -80.84417

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal West Virginia
Qarku Nicholas
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 11.03 km2
 •  tokësore 10.9 km2
 •  ujore 0.10 km2
Lartësia 182 m (m.n.d.)
Popullsia 3,572[1] banorë
Dendësia 326.8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1824
Zona Kohore EST (UTC-5)
Verore EDT (UTC-4)
Kodi Postal 26651
Prefiksi 304/681
Koordinatat 38° 17′ 0″ Veri

80° 50′ 39″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.summersvillewv.org

Summersville është qytet dhe zyra qendrore e qarkut Nicholas,[2] West Virginia, Shtetet e Bashkuara. Popullsia e qytetit ishte 3,572 sipas regjistrimit më 2010.[1] Qyteti u themelua në vitin 1824[3] dhe u emërua sipas një gjykatësit Lewis Summers.[4]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Summersville ndodhet 38°17′0″V 80°50′39″P / 38.28333°V 80.84417°P / 38.28333; -80.84417 (38.283342, -80.844207).[5] Ndodhet në veri të lumit Gauley.

Sipas Zyrës së Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara, qyteti ka një sipërfaqe totale prej 11.03 km2, prej të cilave 10.93 km2 është tokë dhe 0.10 km2 është ujë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "American FactFinder". Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. Marrë më 2013-01-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Find a County". National Association of Counties. Marrë më 2011-06-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Kenny, Hamill (1945). West Virginia Place Names: Their Origin and Meaning, Including the Nomenclature of the Streams and Mountains. Piedmont, WV: The Place Name Press. f. 612. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Capace, Nancy (1999). Encyclopedia of West Virginia. North American Book Dist LLC. f. 192. ISBN 978-0-403-09843-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "US Gazetteer files: 2010, 2000, and 1990". Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. 12 shkurt 2011. Marrë më 2011-04-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)