Svetlana Karapetrova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Svetlana Karapetrova (Светлана Карапетрова) është një ekonomiste dhe politikane nga Maqedonia e Veriut . [1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo ka lindur më 31 mars 1965 në qytetin e Shkupit, atëherë në Republikën Socialiste Federative të Jugosllavisë . Ka diplomuar për ekonomi në Universitetin e Tetovës . [1]

Svetlana Karapetrova është aktiviste e partisë VMRO - Partia Demokratike për Bashkim Kombëtar Maqedonas (VMRO-DPMNE). Në qershor të vitit 2011 është zgjedhur deputete në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë . [1] Në vitin 2014, ajo përsëri u bë deputete nga VMRO-DPMNE. [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "Светлана Карапетрова" (në maqedonisht). Собрание на Република Северна Македонија. Marrë më 28 май 2021 г. {{cite web}}: Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  2. ^ "Светлана Карапетрова" (në maqedonisht). Собрание на Република Северна Македонија. Marrë më 28 май 2021 г. {{cite web}}: Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)